Почина пејачот кој беше ѕвезда на Евровизија: Со години се бореше со тешка болест

Фото: Принтскрин/Инстаграм

Поранешната евровизиска ѕвезда од Ирска Рој Тејлор почина по битка со болеста на моторните неврони.

Семејството на музичарот ја потврди тажната вест преку објава објавена на страниците на социјалните мрежи на неговата хуманитарна организација „Чувај си го грбот МНД“ (Watch Your Back MND).

Тој се прослави кога неговиот бенд „Џамп д ган“ (Jump the Gun) учествуваше на Евровизија во 1988 година и се пласираше на осмото место.

Рој беше отворено збборувал за неговата битка со болеста на моторните неврони (МНД) и објавил бројни синглови за да собере средства за истражување на оваа состојба.

Болеста на моторните неврони (МНД) е ретка состојба која полека ги оштетува деловите на нервниот систем, што доведува до слабост и на крајот целосна дисфункционалност на мускулите.

„Со длабока тага сакаме да ја објавиме смртта на нашиот татко и херој Рој Тејлор. Преку неговата заразна позитивност во изминатите неколку години, тој постигна толку многу во борбата против МНД… Неверојатен татко и неверојатна личност и неверојатен музичар“, напишаа неговите деца.

 

 

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот