15 C
Скопје

Почина оскаровецот Кристофер Пламер

Канадскиот актер Кристофер Пламер, кој глумеше во филмовите „The Sound of Music“ и „Beginners“, почина на 91 година  во неговиот дом во Конектикат.

Пламер во 2012 година ја доби престижната награа „Оскар“ за споредната улога во филмот „Beginners“, станувајќи најстариот актер што некогаш добил „Оскар“ за споредна улога.

Instagram
Instagram

Крис беше извонреден човек кој длабоко ја сакаше и почитуваше својата професија со одлични старомодни манири, самоомаловажувачки хумор и музика на зборови“ рече Лу Пит, неговиот долгогодишен пријател и менаџер.

Instagram
Instagram

Тој беше национално богатство и длабоко ги уживаше своите канадски корени. Преку својата уметност и хуманост, тој ги допре сите наши срце и неговиот легендарен живот ќе трае за сите генерации што доаѓаат. Засекогаш ќе биде со нас“, додаде тој.

Прочитајте и...  Заев: Возам мотор за да си ги наполнам батериите, викендов направивме убава турнеја

Кристофер Пламер имаше долга и фалена кариера на сцената, со две „Tony Awards“. Во филмовите беше познат по улоги во „The Insider“, „12 Monkeys“, „Star Trek VI: The Undiscovered Country“ и „A Beautiful Mind“. Својот глас го позајми во анимираните филмови „Up“, „An American Tale“ и тв-серијата „Madeline“.

Поврзани вести

Сè за бразилскиот вид коронавирус: Колку е опасен и дали вакцините ќе делуваат?

Илинка Иљоска

ВИДЕО| Локвенец: Кога не работи сигнализацијата, возот запира, кондуктерот излегува и го стопира патниот сообраќај

ФБИ објави список со најреално прикажани психопати во филмската индустрија

Слободен Печат

Документот на Јанша за завршување на распадот на СФРЈ, доставен преку тајни канали, повикува и на враќање на Груевски

Слободен печат

Многу вкусни и здрави: ’Рдоквите се задолжителни на пролетната трпеза

Слободен Печат

Фајон: Завршувањето на планот за мирно распаѓање на БиХ може да доведе до нова војна на Балканот

Слободен печат

Остави Коментар