Почина новинарот Борис Георгиевски - Слободен печат

Почина новинарот Борис Георгиевски

Новинарот Борис Георгиевски (1943) почина денеска во Охрид.

Георгиевски (1943) завршил Факултет по новинарство во Белград. Кариерата ја почнува во радио Белград, а одреден период бил директор на локалното радио Младеновац.

До осамостојувањето работи во радио Белград како дописник од државава, по што во Охрид ја основа приватната радио станица МСБ.

Новинарската кариера ја продолжува како новинар коментатор во новинската агенција МИА за која работеше како дописник до пензионирањето.

Прочитај повеќе

Македонци носеле нерегулиран отпад во Бугарија – сопствениците на компанијатa негираат

Слободен Печат

Академик Георги Старделов ја доби Светската награда за хуманизам 2020

Алек Стојковски

Осум дена притвор за Емил Јакимовски

Слободен Печат

Во Бигорскиот манастир пристигна икона на Св. Архангел Михаил од Бугарија

Слободен Печат

ОЈО бара притвор за Емил Јакимовски

Слободен печат

Заев е спремен за средба со Мицкоски, повика на одговорност од партиите за Законот за ЈО

Слободен печат

Остави Коментар

seventeen + eight =

Прочитај повеќе

Што ја обои водата во реката Серава?

Слободен печат

Заев е подготвен за владина коалиција со сите партии, освен со ВМРО-ДПМНЕ

Слободен печат

МЗШВ и МИОА со реакција за постапките на дополнителниот заменик министер за земјоделство Трипуновски

Слободен печат

Измамници на Фејсбук: Преку лажен профил на Игор Џамбазов барале донации

Слободен печат

Од понеделник ВМРО-ДПМНЕ ќе ја започне кампањата

Весна Тодоровска

Во Тетово уапсен еден од разбојниците кој пред 11 години ја ограби Прокредит банка

Слободен печат