Почина Невенка Јурак, поранешна сопственичка на Фими медија и обвинета во таа афера

Сопственичката на маркетиншката агенција Фими медија Невенка Јурак, кообвинета со поранешниот хрватски премиер Иво Санадер во аферата наречена по нејзината агенција, почина вчера во Загреб.

Адвокатот Крешимир Вилајтовиќ потврди дека по долга и тешка болест таа починала во болница во Загреб.

Поради нејзината болест, од средината на минатата година, одложувано е повторното судење во случајот со Дими медија, како и изнесувањето на одбраната на Санадер, бидејќи таа сакаше да биде присутна на почиштата и да ја изнесе својата верзија на настаните.

И на повтореното судење во случјот Фими медија, обвинителството го товари Санадер и неговите кообвинети да се учествувале во извлекување околу 9,5 милиони евра од државните институции и фирми. Во случајот се обвинети и тогашни високи функционери на ХДЗ, меѓу кои благајничката и портпаролот на партијата.

Прочитајте и...  Шекеринска: Идниот премиер ќе биде Заев кој има рекордна поддршка и кај Македонците и кај Албанците

Во март 2014 година, Санадер и кообвинетите неправосилно беа осудени за корупција, по што Фими медија беше укината како правно лице. Но таа пресуда „падна” на Врховен суд, па компанијата „преживеа”, иако согласно пресудата, фирмата и сопственичката требаше да вратат околу две милиони евра имотна корист стекната на кривичен начин.

Во првата постапка Санадер беше осуден на девет години. Тој од почетокот отфрла вина, за разлика од повеќето коосуденици, вклучувајќи ја и Јурак, кои прво признаа вина, но на повтореното судење изјавија дека не се виновни.

Прочитај повеќе

Независната пратеничка група на ВМРО-ДПМНE го осуди објавувањето на снимките, бара истрага од надлежните

МИА Агенција

Шахпаска: Негласањето носи ризик да изгубиме се што постигнаме заедно

МИА Агенција

Во Албанија расте бројот на новозаразени, оздравени и починати лица од новиот корнавирус

МИА Агенција

Мисајловски од Куманово: Обнова насекаде и за сите

МИА Агенција

Грчките весници со анализи во пресрет на изборите кај нас

МИА Агенција

Стојаноска: Решение за Русино и безусловна забрана на увоз на опасен отпад

МИА Агенција

Остави Коментар

Прочитај повеќе

НСДП до граѓаните: Излезете на 15 јули и учествувајте во носењето на големата одлука да продолжиме напред

МИА Агенција

Лајачак: Дијалогот Белград-Приштина е вратен на вистинскиот пат

МИА Агенција

Заев во Конче: На 15 јули гласајте за повеќе пари за земјоделците, за поголема грижа за сите

МИА Агенција

Папата Франциск повреден од одлуката на Турција Аја Софија да стане џамија

МИА Агенција

Јанушев: Доаѓаат најдобрите четири години во историјата на државата

МИА Агенција

Италијански инфектолог тврди дека епидемијата во Италија завршила

МИА Агенција