Почина Неџмије Хоџа, сопругата на Енвер Хоџа

Информацијата ја потврдил нејзиниот син Илир Хоџа,кој додава дека погребот ќе биде утре во Тирана.

На 99-годишна возраст денeска попладне во својот дом во населбата „Лапрак” во Тирана почина Неџмије Хоџа, сопруга на диктаторот Енвер Хоџа,јави Топ чанел.

Информацијата ја потврдил нејзиниот син Илир Хоџа,кој додава дека погребот ќе биде утре во Тирана.

Родена е на 8 февуари 1921 година во Битола,но родителите и се од Дебар, Северна Република Македонија. Во 1928 година, нејзиното семејство се преселило во Тирана. Средно училиште завршила во Женскиот педагошки институт во Тирана.По Втората светска војна дипломирала на Факултетот за историја и филологија,отсек албански јазик и литература.

Учествувала на основачката седница на Комунистичката младина на Албанија во ноември 1941 година, а во текот на војната, како делегат учествувала на сите национални конференци,како во Пеза, Лабинот и Пермет.По војната била на многу високи партски општествени функции.Има објавено повеќе книги. Пензонирана е на функцијата директорка на Инститот за максистичко- ленинстички студии при Центалниот комитет на Партијата на трудот на Албанија.

Прочитајте и...  Во Индија нов рекорд во бројот на новозаразени со коронавирусот

Одликувана е со 13 ордени. Во 1992 годна беше уапсена под обвинение злоупотреба на фондови и осудена на девет години затвор, а по поднесената жалба казната и беше зголемена на 11 години.

Во брак со Енвер Хоџа стапила на први јануари 1945 година, со кого имаат три деца,два сина и една ќерка.

Прочитај повеќе

Италија предупредува: ЕУ ќе се распадне доколку Италијанците ги смета за лепрозни

Слободен печат

ЕУ до САД: Преиспитајте ја одлуката за повлекувње од СЗО

Слободен печат

Ова е новиот лик на Клиничкиот центар во Скопје (ФОТО)

Слободен печат

Забава во Шпанија скапо го чини белгискиот принц, се заразил во ковид-19

Слободен печат

Папата отвора летен камп за децата на вработените во Ватикан

Слободен печат

Талибанците не мируваат: Бомбашки напад врз ТВ екипа!

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

„Спејс икс“ успешно ја лансираше ракетата „Фалкон 9″ (ВИДЕО)

Слободен печат

Запознал девојка на „Тиндер“, ја довел дома и брутално ја убил, потоа сам повикал полиција (ВИДЕО)

Слободен печат

Во Италија 111 смртни случаи од коронавирусот, 416 новозаразени

Слободен печат

Драма на небото над Индија: Авион вратен во Москва, пилот бил позитивен на корона

Слободен печат

Афера „респиратори“: Обвинителството на БиХ бара притвор за премиерот Фадил Новалиќ

Слободен печат

Трамп ги предупреди демонстрантите: Соберете се пред Белата Куќа, но ќе ве пречекаат најжестоките кучиња

Слободен печат