ПОЧИНА НА 100 ГОДИНИ: Замина уште еден голем музичар – Слободен печат
ЕспресоШоу биз

ПОЧИНА НА 100 ГОДИНИ: Замина уште еден голем музичар

Ќе остане запамтен по хитовите „Ain't That a Shame“, „I Hear You Knocking“, „Blue Monday“ и „One Night“.

На 100-годишна возраст денеска почина музичарот од Њу Орлеанс Дејв Луис Бартоломеј, чија кариера кулминираше во втората половина од 20-от век.

Тој својата музичка кариера ја започнал како саксофонист и трубач. Во 50-тите напишал повеќе од 40 хитови за Империјал Рекордс, а две песни биле број 1 на топ-листите.

Ќе остане запамтен по хитовите „Ain’t That a Shame“, „I Hear You Knocking“, „Blue Monday“ и „One Night“.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close