Почина легендарниот музичар Џон Мајлс на 72-годишна возраст

џон мајлс
Фото: EPA-EFE/GRZEGORZ MICHALOWSKI POLAND OUT

Рок-музичарот Џон Мајлс почина мирно во својот сон, по кратко боледување на 72-годишна возраст.

Роден во Џароу, североисточна Англија, тој беше најпознат по епската балада „Music“, која стигна до третото место на топ листите во Велика Британија во 1976 година, а набргу потоа, списанието Melody Maker го прогласи за „најсветлата, најсвежа сила во британскиот рок“.

„Тој беше сакан сопруг, татко и дедо и на сите ќе ни недостига повеќе отколку што може да се изрази со кој било збор. Тој ќе живее засекогаш во нашите срца и со прекрасното музичко наследство што го остави зад себе. Ти беше нашата прва љубов и ќе бидеш нашата последна“, се вели во соопштението објавено на официјалната страница на Мајлс на Фејсбук.

Пораката ги повтори зборовите на најголемиот хит на Мајлс: „Музиката беше мојата прва љубов / И ќе биде мојата последна / Музика на иднината / И музика од минатото“.

џон мајлс
Фото: EPA-EFE/VICTOR LERENA

Тој ја напиша песната за само половина час, додека го користеше времето помеѓу концертите во Лидс. Станува збор за релативно едноставна песна – која се состои од осум повторени музички линии кои ја возвишуваат неговата љубов кон музиката – но богатата, елаборирана оркестрација ја направи поп-ориентир на конкурентските Мекартур и Боемската рапсодија.

Мајлс никогаш повеќе не го достигна својот комерцијален врв, но тој уживаше во долга и разновидна кариера, објавувајќи 10 албуми помеѓу 1976 и 1999 година. Во 2017 година, тој доби награда за исклучителен придонес на наградите Прогресив Рок.

„Мислам дека дадов придонес, но тоа беше многу назад во 70-тите“, се пошегува тој додека ја примаше наградата.

Пејачот беше прогласена за најдобар дебитант од читателите на „Daily Mirror“ во 1975 година.

Видео на денот