Почина менаџерот на „Ролинг Стоунс“: Мик Бригден доживеал несреќа додека копал гроб

Фото: Принтскрин / Instagram

Мик Бригден, тур – менаџер на многу познати музичари и музички групи, почина на 74 -годишна возраст во својот дом во Санта Роса, пренесува „People“.

Сопругата на починатиот менаџер на локалните медиуми изјавила дека Мик доживеал несреќа додека копал гроб за да го закопа мртвото милениче, нивното сакано куче. Иако бил пренесен во блиската болница веднаш по несреќата, лекарите можеле само да констатираат смрт.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Mick Brigden (@mickbrigden)


Мик е роден во Англија. Познат е како штитеник на познат промотор на концертот „Bill Graham“.

За време на неговиот живот, тој создаде завидна кариера. Имено, Бригден соработуваше со еден од најпопуларните бендови во светот „Ролинг Стоунс“ и музичари како Боби Дилан, Ван Морисон и бројни истакнати имиња.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Galen Henson (@gtek007)

На почетокот на кариерата, тој се обидел како графички дизајнер во Канада, но таа работа не му се допадна, па откако се запознал со фронтменот на групата „Mountain“, популарниот Феликс, својот живот го посвети на менаџмент.

ФОТО | Заминување во легендите: Кој беше Чарли Вотс, мирниот тапанар од „Ролинг Стоунс“

Видео на денот