14 C
Скопје

Почина македонскиот диригент Миодраг Јаноски

Познатиот диригент Миодраг Јаноски почина на 85-годишна возраст.

Миодраг Јаноски е роден во 1936 година во Велес. Дипломирал виолина на Музичката академија во Белград во 1966 година, потоа композиција и во 1973 година и диригирање. Магистрирал на Музичката академија во Љубљана, а се доусовршувал во Софија и Сиена.

Својата кариера ја започна како виолинист во белградската филхармонија. Беше член на белградскиот камерен ансамбл, и како виолинист и како помошник-диригент на Антонио Јанигро.

Диригираше во македонската и во белградската филхармонија, во ансамблот на скопската опера, камерниот ансамбл „Зрењанин“, оркестарот на државниот конзерваториум во Софија, камерниот оркестар во Нови Сад…

Добитник е на Златен медал „Јован Ѓорѓевиќ“ во 1987 година и Октомвриската награда
на Нови Сад во 1990 година.

Прочитајте и...  Гал Гадот: Принцезата Дајана ми беше инспирација за „Wonder Woman“

Ќе биде погребан на 12 април, во 13 часот на Новите гробишта во Белград.

Поврзани вести

ФОТО | Панчо од „ДНК“ со опинци на нозете и торбичка преку рамото го напушта главниот град: Во селата е душевниот мир и добрите луѓе

М.Р

ФОТО: Ким Кардашијан не ја пропушти големата прослава на Бекамови

Слободен печат

Експерт објаснува зошто децата постојано ја бараат својата мајка

Слободен Печат

Правила што не смеете да ги прекршите кога приготвувате шпагети

Слободен Печат

ВИДЕО | Три совршени летни бохо фризури кои ќе направат да изгледате одлично: Неодоливи, а така лесно се прават!

Слободен печат

Сестрата на Мајкл Џексон има пластично лице зад кое се крие хорор приказна – Татко ми ме силуваше, а мајка ми му велеше: Не, Џо, таа вечерва е уморна

Слободен печат

Остави Коментар