16 C
Скопје

Почина легендарниот хрватски фудбалер и тренер Златко Крањчар

Почина денеска легендарниот хрватски фудбалер и тренер Златко Крањчар во 65 година од животот. Како што пренесуваат хрватските медиуми, тој почина Клиничката болница „Меркур“ во Загреб после кратка и тешка болест.

Тој беше во Динамо од неговата 10-та година и остана таму како играч до 1983 година. Тренерот Мирко Базиќ го донесе во првата екипа, а во првиот состав е од 1974 година, а првиот натпревар кој го одигра беше во хрватското дерби против Хајдук. За Динамо одигра вкупно 261 натпревар во првенството, 28 во Купот и 18 во европските купови и постигна 98 погодоци во шампионатот. Со Динамо во 1981/82 година ја освои титулата шампион. Одигра неколку натпревари во Купот на европските шампиони, Купот на УЕФА и Купот на победниците на куповите. Со Динамо ја освои титулата освојувач на Купот на Маршал Тито во 1979/80 година. и 1982/1983, како и финале на Купот Маршал Тито во сезоните 1975/1976 и 1981/82.

Прочитајте и...  Удобности на државен трошок: За шест месеци, Хоџа потрошил повеќе од 22.000 евра на кафе и ручеци

Кариерата ја продолжи во 1984 година во Рапид Воена. Во 1990 година стана дел од Санкт Полтен. Во 1991 година од Санкт Полтен се пресели СВ Винерфелд каде што остана во 1992 година, објавувајќи крај на кариерата, но потоа се врати и остана уште една сезона.

После играњето, тој имаше и богата тренерска кариера. По Мирослав Чиро Блажевиќ со 4 освоени трофеи во два тренерски мандати на Максимир, тој е третиот најтрофеен тренер во историјата на ГНК Динамо.

Тој беше трипати шампион на Хрватска (1996 и 1998 година со Кроација, 2002 година со Загреб), двапати освојувач на Купот на Хрватска со Кроација и еднаш шампион во иранската Про лига (2012 година со Сепахан Исфахан).

Прочитајте и...  Еден од најстарите фудбалски клубови во Македонија е во тешка финансиска ситуација

Поврзани вести

Американската амбасада во Сараево нема да шпекулира за наводни изјави за територијални поделби

Слободен печат

ВИДЕО: Фудбалски празник во Виго, седум голови и пресврт на Севиља!

Слободен печат

Дачиќ: Не бев близок со семејството Милошевиќ, но не бев предавник

Слободен печат

Лукаревска: Најостро демантирам дека Дејан Смилевски имал каква било допирна точка со МојДДВ

Слободен печат

Рашковски вози џип вреден 74 илјади евра кој не фигурира во неговиот анкетен лист

Слободен печат

ФОТО: Манасков и Веспрем го освоија Купот на Унгарија!

Слободен печат

Остави Коментар