Почина легендарниот грчки музичар и композитор Вангелис

вангелис
Вангелис / Фото: EPA-EFE/SIMELA PANTZARTZI

Грчкиот композитор и музичар Вангелис почина на 79-годишна возраст. Како што пренесуваат странските медиуми, тој починал во болница во Франција, каде што се лекувал.

Роден како Евангелос Одисеј Папатанасиу во 1943 година, Вангелис доби Оскар за неговата музика за филмот „Chariots of Fire“ од 1981 година. Неговото дело стана светски познато и стигна до врвот на американските топ листи, како и неговиот придружен саундтрак албум.

Главно самоук во музиката, Вангелис израснал во Атина и го формирал својот прв бенд во 1963 година, наречен „Forminx“, свирејќи ја музиката од тоа време – рокенрол, извонредни балади и насловни верзии на Битлси, додавајќи звук на оргули.

Во 1966 година, бендот се распаднал а Вангелис станал писател и продуцент, работејќи за други музичари и придонесувајќи за многубројни грчки филмови. Две години подоцна, тој тргнал во Париз за да ја продолжи својата кариера и таму го формира квартетот „Aphrodite’s Child“ со грчки иселеници, вклучително и Демис Русос. Нивниот сингл „Rain and Tears“ бил голем хит низ цела Европа, на врвот на француските, белгиските и италијанските топ листи и стигнал до Топ 30 во Велика Британија.

Филмската музика на Вангелис во 80-тите ги достигна своите комерцијални височини. „Chariots of Fire“ стана неразделен дел од безвременската тема на Вангелис, а музиката стана синоним за забавени спортски монтажи.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Rodgizmo33®️ (@rodgizmo33)

„Мојата музика не се обидува да предизвика емоции како радост, љубов или болка кај публиката. Таа само се движи со сликата, бидејќи јас се водам од моментот“, изјави тој во една прилика.

Вангелис беше ангажиран да ја напише музиката за Олимписките игри во Сиднеј во 2000 година и Атина во 2004 година, како и за Светското фудбалско првенство во 2002 година во Јапонија и Јужна Кореја.

Видео на денот