Почина легендарниот француски тренер кој на „триколорите“ им ја донесе титулата на ЕП 1984 година

Денеска на 87-годишна возраст почина Мишел Идалго.

Идалго беше селектор на Франција кога „триколоритер“ предводени од Мишел Платини на теренот, триумфираа на Европското првенство 1984 година. Две години претходно, Идалго ја однесе Франција со полуфиналето на СП кое се играше во Шпанија.

Легендарниот французин осум години беше селектор, од 1976 до 1984 година, а во клупската тренерска кариера ги предводеше и Монако, Олимпик Марсеј и Ле Авр, додека како играч настапуваше за екипите на Ле Авр, Ремс и Монако.

Прочитајте и...  По примерот на Кина и Јужна Кореја воведени мерки за дезинфекција на улици ширум Франција

Прочитај повеќе

Поранешниот Ф1 шеф Еклстон ќе стане татко на 90 години!

Слободен печат

Едно големо браво, моментно најдобрата фудбалска слика на светот!

Слободен печат

Евролигата со план да се одиграат сите мечеви во еден град!?

Коминовски Фидан

Одложена и шеста трка во Мото ГП шампионатот

Слободен печат

Во Атлетико Мадрид за 70 проценти намалени платите

Слободен печат

Три децении, проклетството не попушта – кој го проколна Ливерпул?

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

„Џејмс Бонд“ на светскиот фудбал пред неочекуван трансфер!?

Слободен печат

„Магионичар“ и на 12 години, како започна кариерата на Лео Меси (ВИДЕО)

Слободен печат

Ирците на колена во Скопје, денот кога Македонија славеше голема победа! (ВИДЕО)

Слободен печат

„Десетката“ во Барселона е резервирана само за мајстори на фудбалот (ВИДЕО)

Слободен печат

Инфантино: Фудбалот ќе биде поинаков по кризата

Слободен печат

Крај на фудбалот во Белгија, Бриж шампион

Слободен печат