Почина легендарниот француски актер Жан Пол Белмондо

Легендарниот француски актер Жан Пол Белмондо почина на 88-годишна возраст.

Уметникот почина денеска, изјавил неговиот адвокат за агенцијата Франс Прес. Според медиумите, тој извесно време бил во лоша состојба, а во 2001 година доживеал срцев удар

Белмондо се прослави за улогите во 1960 -тите во француските филмови наречени  „Нов бран“.

Особено импресивни се неговите улоги како симпатични криминалци во „До последниот здив“ и „Лудиот Пјер“ на Жан – Лук Годар. Има глумено во повеќе од 90 филмови.

Пред 20 години,  доживеа мозочен удар по што се пензионираше, за да се врати во 2008 година со улога во филмот „Човекот и неговото куче“.

Видео на денот