Почина извршниот директор на СЗО

Австралиецот Питер Салама, извршен директор на Светската здравствена организација, почина на 51-годишна возраст, соопшти на Твитер генералниот директор на СЗО, Тедрос Гебрејсус.

„Длабоко сум затечен од изненадната смрт на мојот пријател и колега Питер Салама. Сочуство до семејството, колегите и пријателите на Питер”, напиша д-р Гебрејсус.

Салама, лекар-епидемиолог, кон СЗО се приклучи во 2016 година, пренесоа агенциите.
Пред тоа тој работел во Детскиот фонд на ОН, во „Лекари без граници” и во „Concern Worldwide”, каде учествувал во мисии во повеќе африкански и азиски земји.

Прочитајте и...  СЗО: Епидемијата на новиот коронавирус добива сè пошироки размери

Прочитај повеќе

Заев: Ние ја внесовме земјата во НАТО а Мицкоски не смогна сила ни да ракоплеска

Слободен печат

Неколку илјади граѓани маршираа во Љубљана против коалицијата на Јанша

МИА Агенција

Дуел Заев – Мицкоски: Засега не очекуваат коронавирусот да влијае на одржувањето избори

Слободен печат

Како дебатираа Мицкоски и Заев за новиот Закон за јавно обвинителство

Слободен печат

ЖЕСТОКИ СУДИРИ ВО ТРИПОЛИ: Низ градот одекнуваат експлозии, црн чад во близина на единствениот отворен аеродром

МИА Агенција

ПОЖАР ВО ПАРИЗ: Запален скутер и повеќе возила во близина на железничката станица (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Заев до Мицкоски: Сѐ уште верувате дека власта треба да се меша во судството?

Слободен печат

Глобално се развиваат повеќе од 20 вакцини против коронавирусот

Слободен печат

Сириската армија обвинува: Турската војска директно учествува во акциите на терористичките групи

Слободен печат

Мицковски до Заев: Вие сте опседнат со Никола Груевски

Слободен печат

Пет тони канабис со потелко од Мароко запленети во регионот на Париз

МИА Агенција

Шилегов на Фејсбук: Дел од новите автобуси на ЈСП пристигнуваат во првата половина на март

Слободен печат