Почина италијанската комичарка Франка Валери: Пред девет дена го прослави 100-от роденден

Познатата италијанска комичарка Франка Валери почина денеска во Рим.

Profimedia

Нејзината ќерка, оперската пејачка Стефанија Бонфадели, за „Кориере дела сера“ изјавила дека мајка ѝ починала мирно во сон.

„Почина во сон, девет дена откако го прослави 100-тиот роденден“, изјави нејзината ќерка.

Обожавана од Италијаните, особено по нејзините улоги во периодот од 50-тите до 70-тите години, прво на радио, а потоа и на телевизија и на филм, Валери беше софистицирана, интелигентна комичарка на постовоеното италијанско општество.

Италијанскиот претседател Серџо Матарела испратил телеграма со сочувство во која вели дека Валери е сестрана и многу талентирана, популарна актерка која ќе остане во срцата на Италијанците.

Раф Валоне, Франка Валери, Тина Пика и Софија Лорен/Profimedia
Прочитајте и...  Секој ден создаваме биоотпад: Време е да започнеме со компостирање!

Прочитај повеќе

Ирина Шајк не можеше да си ја закопча сукњата, па ѕирна задникот! (ФОТО)

Васко Спасоски

Како да препознаете дека на вашето тело му недостига магнезиум? Минералот кој е важен за виталните функции!

Слободен Печат

Погледнете зошто путерот од кикирики може да ви помогне полесно да заспиете!

Слободен Печат

Малку жени би имале храброст да го облечат ова: Погледнете како се појави Карлеуша на снимањето на „Ѕвездите на Гранд“ (ФОТО)

Васко Спасоски

Страста на жената во овој хороскопски знак привлекува многумина, но е тешка за сакање!

Слободен Печат

Филмскиот фестивал во Кан ќе се одржи во мини, симболично издание!

Слободен Печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Кајли Џенер ужива во есента: Најмладата милијардерка го дочека новото годишно време во бикини кое едвај ѝ ги задржа градите! (ФОТО)

Слободен Печат

Морничавиот проект на Нетфликс: Што би направиле за само малку слава? (ВИДЕО)

Слободен печат

Ѕвездата од серијата „The Witcher“ сака да биде новиот Бонд: Дали Хенри Кавил е вистинскиот избор за агентот 007?

Слободен печат

Овој чај експресно помага во отстранување на болката во грлото и кашлањето!

Слободен Печат

На аукција вреќичката за инфузија која ја користел Мајкл Џексон

Слободен печат

Погледнете кое хоби најмногу ќе ве опушти: Одлично е за справување со стресот!

Слободен Печат