Почина хрватскиот продуцент на „Шиндлеровата Листа“ и „Гладијатор“

Филмскиот продуцент Бранко Лустиг почина утрово на 88-годишна возраст во Загреб, пренесува Национал.

Прочуениот хрватски филмаџија, кој има работено на бројни домашни и холивудски филмови, освои два Оскари – за „Шиндлеровата листа“ на Стивен Спилберг и „Гладијатор“ на Ридли Скот. 
Како дете тој има ги има преживеано хорорите од концентрациониот логор Аушвиц.

Profimedia

„Бевме многу добри и многу го почитував. Тој без разлика на големината или наградите, беше брилијантен. Многу млад започнав да работам со него на разни серии. Беше врвен коментатор и нема нешто што не знаеше кога станува збор за филмот. Кога ќе се собереше друштво, тој секогаш располагаше со највеќе податоци. Ќе го паметам како голем човек и врвен филмски работник“, изјавил театарскиот глумец Миљенко Брлечиќ (69) за порталот 24сата.

Прочитајте и...  Најмалиот син на Лепа Брена вози „ѕвер“ од 500.000 евра! (ФОТО)
Profimedia

Во својата кариера добил низа значајни меѓународни признанија, пример во 2014 година претседателот на Франција му ја доделил титулата на Витез на редот на уметноста и книжевноста, а истата година бил и меѓу 50 најдобри светски филмски продуценти на сите времиња, како 29-ти на листата на угледното списание The Daily Beast.

Прочитај повеќе

„Сексот и градот“ зад камерите: Потпетиците им ги оштетиле стапалата, кариерата им била поважна од семејството

Слободен печат

Фолк пејачката Ани Малинкова: Планински туризам ми е избор за ова лето

Слободен печат

Четири показатели дека имате вишок отрови во организмот

Слободен печат

Дневен хороскоп за 8 јули: Го гледате животот со оптимизам

Слободен печат

Виц на денот – Натприродни способности

Слободен печат

Карлеуша го „запали“ Инстаграм! Пејачката во провокативно мини бикини (ВИДЕО)

Слободен Печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Актерката Миа Фероу проговори за состојбата на својата ќерка: Сега сите се добро, но тоа беше тешка борба во која Ковид е брутален!

Слободен Печат

Гледањето порно филмови со партнерот е возбудливо, а докторите сега велат дека е и препорачливо!

Слободен печат

Дајан Китон (74) ги откри своите омилени стајлинзи: Таа е вистинска икона на стилот! (ВИДЕО)

Слободен печат

Џони Деп го тужеше британскиот таблоид „The Sun“: Ме клеветеа дека сум насилник и ми ја уништија кариерата!

Слободен Печат

Жените во овие хороскопски знаци се најсурови!

Слободен Печат

Ринго Стар го слави 80-от роденден – Честитки му пристигнаа и од вселената!

Слободен печат