7 C
Скопје

Почина хрватскиот амбасадор во Франција

Хрватскиот амбасадор во Франција, Филип Вучак почина после тешко боледување, соопшти денеска хрватското министерство за надворешни и европски работи.

Како што се наведува во соопштението, Вучак починал во саботата.

Вучак бил началник на службата за Западна и Средна Европа за време на војната во бивша Југославија, а подоцна и началник за соседни земји после Загребскиот самит и началник за Средна и Истозна Европа за време на пристапните преговори со Европската унија, пренесе Хина.

Извор: Блиц.рс

Прочитајте и...  Србија: За три и пол години, 737 лица се пријавени за сексуално вознемирување, 95 се осудени

Поврзани вести

Која е нишката што ја поврзува Македонија со кланот „Америка“

Слободен печат

Милета Миљаниќ, ака Мајк падна во Њујорк: Агентите на ФБИ му ставија лисици на рацете на водачот на кланот „Америка“

Слободен печат

Хелен Мирен ќе ја напише светската порака по повод Светскиот ден на театарот

Слободен печат

Вашингтон со критика до Пекинг заради наметнување на изборниот закон во Хонгконг

Слободен печат

ВИДЕО I Еден мигрант загина, а неколку се повредени во експлозија во минско поле во близина на Плитвице

Слободен печат

Захарова: Русија конструктивно ќе одговори на позитивните сигнали од САД

Слободен печат

Остави Коментар