Почина Франсоа Жило на 101 година: Му беше љубовница и муза на Пикасо

Фото: JEAN-PIERRE MULLER/ AFP/ Profimedia

Познатата француска сликарка Франсоа Жило почина на 101 година, пренесува „Асошиејтед Прес“.

Веста за смртта на сликарката ја соопштила нејзината ќерка Аурелија Енгел, која информирала дека Жило починала на 6 јуни, во болница во Њујорк, каде живеела со децении.

Иако, оваа еминетна сликарка создаде богат опус на уметнички дела, нејзиниот живот го одбележа турбулентата љубовна врска со шпанскиот сликар Пабло Пикасо.

Делото „Две пријателки читаат поеми“ на Франсоа Жило / Фото: EPA/HENDRIK SCHMIDT

Парот се запознал далечната 1943 година, кога Жило имала само 21 година. Во овој период, Пикасо бил признат и успешен уметник, на возраст од 60 години.

Нивната љубов никогаш не била официјална, но оставила голем белег во животот на двајцата уметници. За време на нивниот заеднички живот, Жило често била малтретиранa од сопругата на Пикасо, Олга Хохлова, а честопати и самиот Пикасо физички ја малтретирал.

Меѓутоа, таа е единствената жена која одлучила, по 10 години љубовна врска, да го напушти уметникот. По нивната разделба, таа ја напишала книгата „Животот со Пикасо“, која е доказ за специфичниот живот на познатиот сликар.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот