Почина бившиот претседател на Индонезија - Слободен печат

Почина бившиот претседател на Индонезија

Бившиот претседател на Индонезија Б. Ј. Хабиби починал денеска на 84 години.

Како што соопштила фамилијата, Хабиби умрел во воената болница, каде бил од 1 септември заради проблеми со срцето.

Бахарудин Јусуф Хабиби овозможил спроведување на демократски реформи и референдум за независност на Источен Тимор по симнување на Сухарт од власт, пренесува АП.

Тој бил трет претседател на Индонезија и најкратко од сите се задржал на таа функција, само 16 месеци, од мај 1998 до октомври 1999. Таа година се повлекол од трката за претседател.

Прочитај повеќе

Русија сега располага со девизни резерви и злато во вредност од 557,5 милијарди долари

Слободен печат

Дождот е добредојден, но претставува нова закана за исцрпената Австралија (ВИДЕО)

Слободен печат

Раст на МБИ-10 индексот на Македонската берза

Слободен печат

Конгресот побара од Помпео да сведочи за убиството на Сулејмани

Слободен печат

Протести во Багдад: Еден загинат, 25 повредени во судири на полицијата и демонстрантите

Слободен печат

Ни слика ни тон, ако не е по бонтон!

Мирослава Бурнс

Остави Коментар

thirteen + 18 =

Прочитај повеќе

Новата методологија на ЕУ звучи охрабрувачки за Османи

Слободен печат

Трамп: Таканаречениот врховен лидер на Иран да внимава што зборува

Слободен печат

Временска прогноза: Умерено облачно со магла во котлините

Слободен печат

Европскиот суд за човекови права одлучи: Жртвите од лустрација обесштетени со вкупно 32.400 евра

МИА Агенција

Датумот нема да дојде пред новата влада

Слободанка Јовановска

Курсна листа на НБРМ: Еврото денеска со вредност од 61.49 денари

Слободен печат