6 C
Скопје

Почина Ахил Тунтев, дипломат и советник за надворешни работи на Киро Глигоров

Дипломатскиот клуб преку соопштение изрази жалење по повод смртта на амбасадорот Ахил Тунтев – нивен член, долгогодишниот дипломат и новинар, колега, пријател, виспрен аналитичар и еден од основоположниците на органите за односи со странство на Македонија.

-Тунтев со својата правна наобразба, со своето политичко искуство остави длабоки траги во креирањето и остварувањето на мирољубивата и конструктивна надворешна политика на државата, како носител на најодговорни функции во органите ангажирани за спроведување на таа политика. Како член на Кабинетот и тесно соработувајќи со првиот претседател на државата, Киро Глигоров, тој даде особен придонес во заземањето на ставови при раздружувањето од поранешната Федерација на Република Македонија и нејзиното етаблирање како самостоен и суверен меѓународен субјект, наведуваат од Дипломатскиот клуб.

Прочитајте и...  ВИДЕО: Идентификуван убиецот од Индијанаполис, 19 годишно момче уби 8 лица

Од дипломатскиот клуб потсетуваат дека амбасадорот Тунтев беше и еден од иницијаторите за покренување на македонското дипломатско списание „Дипломатскиот летопис”.

-Ни беше чест со Ахил да соработуваме, да расправаме и да анализираме неброени прашања од надворешната политика и дипломатијата, за нив заедно да оставиме и писмени траги во неколку книги и списанија, а тој беше и еден од иницијаторите за покренување на нашиот „Дипломатски летопис”. Со него ја збогатувавме литературата од оваа област – за идните македонски дипломати да се образуваат и да ги користат искуствата на оваа прва дипломатска генерација на независна Македонија, во чии темели Ахил Тунтев себе целосно се вгрди. Почивај во мир драг колега, стои во соопштението од Дипломатскиот клуб. 

Прочитајте и...  Урсула фон дер Лајен се вакцинираше против ковид-19

Поврзани вести

Псаки: Администрацијата на Бајден засилено спроведува активности за спречување на оруженото насилство

Слободен печат

Бремените жени во Велика Британија ги советуваат да се вакцинираат со вакцините на „Фајзер“ или „Модерна“

Слободен печат

Земјотрес од 4.2 степени регистриран во Јадранско море

Слободен печат

Ивановска: Генералниот секретаријат и за нас набави клими, но имаше дузина барања за тоа

Слободен печат

Советодавниот одбор на ЦДЦ на 23 април ќе одлучува дали да ја продолжи паузата за вакцината на „Џонсон и Џонсон“

Слободен печат

Тасева: Владата требаше да го разреши Рашковски, а не да чека да си поднесе оставка

Слободен печат

Остави Коментар