Победничко деби на Анчелоти, Челси шокиран на „Стемфорд бриџ“ (ВИДЕО)

Италијанецот благодарение на голот на Доминик Калверт Луин во 80. минути уште на првиот натпревар на клупата на Евертон забележа победа. Со овој триумф Евертон се искачи на 13. позиција.


Вториот дебитант Микел Артета, немаше среќа како Анчелоти и неговиот Арсенал како гостин одигра 1:1 против Борнмут. Домаќините поведоа во 35. минута со голот на Ден Гослинг, но бодот за „топчиите“ го обезбеди Пјер-Емерик Обамејанг со 12. гол во сезоната.


Најголемото изненадување на „Боксинг деј“ го направи Саутемптон кој го шокира Челси на „Стемфорд бриџ“. Саутемптон славеше со 0:2 благодарение на головите на Обафеми во 31. минута и на Редмонд во 71. минута.


Саутемтптон го направи најголемото изненадување на натпреварите од 16 часот на „Боксинг деј“ во англиската Премиер-лига, совладувајќи го Челси нагости со 0-2. „Светците“ поведоа со 0-1 со голот на Обафеми во 31. минута, резултат со кој се замина на пауза. Во вториот дел сите дилеми околку конечниот резултат ги разреши Редмонд во 73. минута кога го зголеми водството на гостите на 0-2, резултат кој се покажа како конечен.

Прочитајте и...  Лидс и Алиоски се фантастични во Премиер лигата, го зедоа скалпот и на Шефилд

 

Прочитај повеќе

Ла Лига: На теренот нема проблеми за Барселона, ја потопија „жолтата подморница“ (ВИДЕО)

Слободен печат

Серија А: Роналдо ја спаси „старата дама“ во Рим (ВИДЕО)

Слободен печат

Филмска приказна за ММА шампионот: Го малтретираа на училиште, а сега тој им се смее на Фејсбук

Слободен печат

РОЛАН ГАРОС: Финалистот од Рим му препушти само четири гема на Кецмановиќ

Слободен печат

Мурињо во елемент по лакрдијата со ВАР, легенда на Ливерпул бара негово укинување

Слободен печат

Елмас и Наполи ги уништија Пандев и Џенова (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Каква шлаканица за Пеп и „граѓаните“, Лестер им пукна петарда среде Манчестер

Слободен печат

Шоу на Суарез, два гола на дебито за Атлетико Мадрид (ВИДЕО)

Слободен печат

Европскиот шампион демолиран од Хофенхајм, прими четири парчиња (ВИДЕО)

Слободен печат

Идентични триумфи на скопските и тетовските „црвено-црни“

Слободен печат

МОТО ГП: Квартараро ја „покори“ Каталонија

Слободен печат

Лидс и Алиоски се фантастични во Премиер лигата, го зедоа скалпот и на Шефилд

Слободен печат