Победа на социјалистите во Шпанија, целта на Санчез е „стабилна и напредна“ влада

Резултатите од речиси 99 отсто преброени гласови покажуваат дека социјалистите победија на вонредните парламентарни избори во Шпанија, соопшти синоќа шпанското Министерство за внатрешни работи.

Врз основа на досега преброените гласови, социјалистите на премиерот Педро Санчез освоиле околу 122 места во Долниот дом на Парламентот, додека конзервативната опозициска Народна партија 87 пратенички мандати.

Десничарската партија Вокс го зазеде третото место со освоени 52 места, што е за 23 повеќе отколку на изборите одржани на 28 април. Десничарската Граѓани добија 10 мандати, што е за 47 помалку во споредба со претходните избори, додека партијата на левицата Подемос освои 35 места во Парламентот. На Републиканската левица на Каталонија и припаднаа 13 пратенички мандати.

Излезноста на изборите била 69,94 отсто.

Резултатите јасно покажуваат дека ниту една партија нема доволно пратеници за формирање владејачко мнозинство, што значи дека ќе дојде до преговарачки процес меѓу партиите за формирање влада.

Прочитајте и...  Полицијата влезе во Инфективната клиника во Косово: Пет пациенти починале за една ноќ, сите делеле еден респиратор? (ВИДЕО)

По победата на изборите лидерот на Социјалистичката работничка партија и актуелен премиер Педро Санчез изјави дека уште од денеска ќе почне да се сретнува со лидерите на останатите партии, со цел да формира „стабилна и напредна“ влада.

За формирање владејачка коалиција потребни се 176 од вкупно 350 пратеници во Парламентот.

Прочитај повеќе

Променливо облачно со сончеви периоди, попладне нестабилно со појава на град

Слободен печат

Курсна листа на НБРМ: Колкава е вредноста на еврото денеска?

Слободен печат

Научници бараат од СЗО да ги смени препораките: Коронавирусот се пренесува и преку воздух

Слободен печат

Вандализам на ловиштата во Македонска Каменица

Слободен печат

Глас за Македонија од Куманово: Борба против корупција, поддршка за мали семејни фирми

Слободен печат

Зибери: 20.000 евра грантови за секој млад фермер под 35-годишна возраст

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Шекеринска: ВМРО-ДПМНЕ не смее да каже ни „п“ од правна држава

Слободен печат

Мицкоски: Заев и СДСМ се “доктори по наука” за криминал, пљачка, корупција и национално предавство

Слободен печат

Заев: Груевизмот и лажниот патриотизам завршија, продолжуваме по вистинскиот пат

Слободен печат

Неофицијални резултати: ХДЗ освои 71 мандат

Слободен печат

Дурловски од Крушево: Јавно ја прашувам Шекеринска дали СДСМ стои зад заложбите на БЕСА со кои се заговара кантонизација на Македонија

Слободен печат

ДАЛИ НИ СЕ ПОДГОТВУВА НОВА КАТАСТРОФА? Во Кина откриен случај на бубонска чума, издадено предупредување од трет степен

Слободен печат