По вториот ден од сослушувањето, Хашим Тачи без зборови излезе од судот во Хаг

Тачи по доаѓањето во Хаг рече дека е таму поради она за што сонувал и за што се борел.

Во Специјалното обвинителство во Хаг претседателот на Косово Хашим Тачи го заврши денешното давање изјава, сослушувањето ќе продолжи и утре, објави Коха. Тачи ја напушти Специјализираната комора во Хаг без да даде било каква изјава.

Коха јавува дека сослушувањето на Тачи ќе продолжи утре во 13 часот, а за разлика од вчера кога говореше пред да влезе и по напуштањето на судот, денеска не го направи тоа.

Јасно е дека разговорите и сослушувањето исто така имаат содржина за која моментално незнаеме многу, тоа се уште не е судска постапка, тоа е интерна постапка на обвинителството, поради тоа не треба да има акредитиран бранител, но може да има правен советник, пренесува Коха.

Прочитајте и...  Лавров: Русија спречи многу кибер напади од Германија

Претседателот на Косово од понеделникот е во Хаг на сослушување по повод обвинението против него и Кадри Весели поради воени злосторства извршени на Косово.

Тачи по доаѓањето во Хаг рече дека е таму поради она за што сонувал и за што се борел.

„Се борев за независно, слободно Косово втелемелно на еднакви права, мултиетничко општество и владеење на законите. Подготвен сум да се соочам со новиот предизвик и да триумфирам за својот син, семејството, народот и својата држава, порача Тачи на првиот ден од престојот во Хаг.

Тој тогаш порача и дека никој не може да ја прекројува историјата, дека е ова цена за слободата и дека верува во мир, вистина и правда.

Прочитајте и...  Течат преговорите за Влада зад затворени врати

 

Прочитај повеќе

Бајден ја избра Камала Харис за потпретседателски кандидат

Слободен печат

Шведско-норвешка двојка се венчаше на граница поради пандемијата

Слободен печат

Запленети над 100 тони кокаин во Холандија: Полицијата откри нарколабораторија во штала (ВИДЕО)

Слободен печат

Германија се сомнева во квалитетот и безбедноста на руската вакцина

Слободен печат

По судска наредба објавена уште една снимка од Џорџ Флојд: Ново шокантно видео од неговите последни моменти (ВИДЕО)

Слободен печат

Осуда од САД за „безумните” насилствата извршени од власта во Белорусија

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Помпео: Авторитаризмот сѐ уште живее во Русија, Кина и Иран

Слободен печат

Мексико: Почнува трета фаза испитување вакцини од САД и Кина

Слободен печат

ЕУ одбива да ги набљудува изборите во Венецуела и бара одложување

Слободен печат

Граѓаните се судрија со полицијата: Жестоки пресметки со полициските кордони во Брест и Минск (ВИДЕО)

Слободен печат

Несреќа во Мексико: Се преврте автобус, загинаа 13 лица (ВИДЕО)

Слободен печат

Франција покрена истрага за ТикТок

Слободен печат