По вториот ден од сослушувањето, Хашим Тачи без зборови излезе од судот во Хаг

epa01256230 Kosovo Prime Minister Hashim Tachi gestures during his press conference in the media center in hotel 'Grand' in Pristina, Kosovo, 15 February 2008. Leaders of Kosovo's ethnic Albanian majority are expected to proclaim independence from Serbia on Sunday or Monday, the day of a crucial EU foreign ministers meeting that will discuss the issue. EPA/VALDRIN XHEMAJ

Тачи по доаѓањето во Хаг рече дека е таму поради она за што сонувал и за што се борел.

Во Специјалното обвинителство во Хаг претседателот на Косово Хашим Тачи го заврши денешното давање изјава, сослушувањето ќе продолжи и утре, објави Коха. Тачи ја напушти Специјализираната комора во Хаг без да даде било каква изјава.

Коха јавува дека сослушувањето на Тачи ќе продолжи утре во 13 часот, а за разлика од вчера кога говореше пред да влезе и по напуштањето на судот, денеска не го направи тоа.

Јасно е дека разговорите и сослушувањето исто така имаат содржина за која моментално незнаеме многу, тоа се уште не е судска постапка, тоа е интерна постапка на обвинителството, поради тоа не треба да има акредитиран бранител, но може да има правен советник, пренесува Коха.

Претседателот на Косово од понеделникот е во Хаг на сослушување по повод обвинението против него и Кадри Весели поради воени злосторства извршени на Косово.

Тачи по доаѓањето во Хаг рече дека е таму поради она за што сонувал и за што се борел.

„Се борев за независно, слободно Косово втелемелно на еднакви права, мултиетничко општество и владеење на законите. Подготвен сум да се соочам со новиот предизвик и да триумфирам за својот син, семејството, народот и својата држава, порача Тачи на првиот ден од престојот во Хаг.

Тој тогаш порача и дека никој не може да ја прекројува историјата, дека е ова цена за слободата и дека верува во мир, вистина и правда.

 

Видео на денот