По ураганот Доријан, пристигнува тропското невреме Фердинанд (ВИДЕО) – Слободен печат
ВестиПланета

По ураганот Доријан, пристигнува тропското невреме Фердинанд (ВИДЕО)

Тропскиот ураган Фердинан се формирал вчера попладне, поради што на мексиканскиот североисточен брег веднаш било издадено предупредување.

Додека ураган Доријан предизвика вистински хаос на Бахамите, нов тропски ураган се формирал на Мексиканскиот залив.

Тропскиот ураган Фердинан се формирал вчера попладне, поради што на мексиканскиот североисточен брег веднаш било издадено предупредување.

Максималната јачина на ветровите која со себе ја носи новото невреме изнесувала 65 километри на час.
Американскиот национален центар за урагани соопшти дека се очлекува невремето да зајакни пред да тргне кон копно.

Центарот на ураганот е на околу 255 километри источно од градот Ла Песка во Мексико и се движи кон запад со брзина од 11 километри на час.

Американскиот центар за урагани соопшти дека ураганот Доријан конечно се поестува од Бахамите, но во нивното соопштение исто така се додава дека на тамошните острови и понатаму ќе продолжат силните ветрови и невремето кое е опасно по живот.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close