По судска наредба објавена уште една снимка од Џорџ Флојд: Ново шокантно видео од неговите последни моменти (ВИДЕО)

Американскта полиција објави видео снимка од апсењето на Џорџ Флојд, во текот на кое тој почина, а е снимена од камерата на униформата на полицаецот.

На оваа снимка се гледа друг агол од апсењето, зошто досега беше позната само снимката која ја забележа една минувачка. Снимката е објавена по налог на судот во Минеаполис, кој води постапка по обвинувањата за убиство против полицајците кои учествуваа во апсењето.

Флојд почина откако полицаецот Дерек Човин му клечеше со нога на вратот подолго време. Човин и неговите колеги се обвинети за убиство и соучество, а смртта на Џорџ Флојд предизвика антирасистички протести ширум САД, кои во многу градови се претворија во нереди.

Снимката е долга еден час и ја забележале камерите на полицајците Томас Лејн и Александер Куенг, кои се обвинети за соучство, а први се појавија на местото на инцидентот, по повикот на сопственикот на продавницата кому Флојд наводно сакал да му плати со лажна банкнота од 20 долари.

Прочитајте и...  Трамп презентираше план за здравствена реформа, но без детали

Полицајците прво разговараат со продавачот, а потоа одат до Флојд кој седи во автомобил. Флојд, кој имал криминално досие и кому му се заканувала подолга казна како повратник во случај повторно да биде осуден, изгледа дека испраничил и ги молел полицајците да го пуштат, иако неговите зборови на снимката се неразбирливи.

Флојд изгледа како да плаче и во еден момент ја спушта главата на воланот.

Полицајците го извлекуваат од автомобилот, му ставаат лисици на рацете и се обидуваат да го внесат во полициското возило со сила. Тој почнува да дава отпор во патролното возило и да зборува дека не може да дише, а потоа го извелекуваат полицајците и тој завршува на земја.

Прочитајте и...  Во Шпанија над 700 илјади заразени со коронавирус

Потоа повеќе пати се слуша како Флојд вика дека не може да дише, а видеото завршува со доаѓањето на брзата помош која се обидува да го реанимира онесвестениот Флојд.

 

Прочитај повеќе

Бројот на заразени со коронавирус во Франција надмина 500.000

Слободен печат

Дождот ја преполни канализацијата во Мексико: Сите се изненадија што пронајдоа во неа (ВИДЕО)

Слободен печат

Стопанските комори се задоволни од четвртиот пакет мерки за поддршка на компаниите и граѓаните

Воен авион се урна во Украина, најмалку 20 лица загинаа (ВИДЕО)

Слободен печат

Српскиот режисер и сценарист Горан Паскаљевиќ почина на 74-годишна возраст

Слободен печат

Кривокапиќ: Политичката судбина на Ѓукановиќ и Марковиќ ќе биде онаква како што заслужуваат

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Силно невреме во Црна Гора: Обилните врнежи предизвикаа поплави во Котор и Тиват (ВИДЕО)

Слободен печат

Пендрекот лесно се крева врз Роми

Валентина Т

Сообраќајот на автопатот Тетово-Скопје вечерва блокиран заради поскапувањето на струјата

Слободен печат

Навални им се заблагодари на руските доктори и пилоти: Ви благодарам, вие сте добри луѓе (ФОТО)

Слободен печат

Лајчак: Дијалогот меѓу Белград и Приштина е одложен поради пандемијата

Слободен печат

Пожарот во Хуавеј го доби својот епилог: Пронајдени телата на три лица, пожарот „волшебно“ избил во истражувачкиот дел

Слободен печат