По САД и во Европа удар за тенисот, пред откажување е еден Мастерс

Состојбата со пандемијата на коронавирусот засега го одложи турнирот во Вашингтон, а се заканува да одложи и турнири во Европа.

Рестартот на тениската сезона доби голем удар со откажувањето на турнирот во Вашингтон, додека се погласни се најавите дека голем број на тенисери од врвот и во машка и во женска конкуренција нема да откапуваат во САД и да играат на Мастерсот Синсинати и на УС Опен, а сега тенисот ќе добие нов удар и во Европа.

Имено, Мастерсот во Мадрид чиј старт е планиран за 13. септември веднаш по завршувањето на УС Опен, најверојатно ќе биде откажан. Здравствените власти во Шпанија сметаат дека сè уште не е безбедно да се одржи вака голем тениски настан поради ризикот за играчите но и луѓето ор организацијата.

Засега се уште не е познато дали е загрозена целата тениска сезона на земјени терени бидејќи состојбата со коронавирусот е загрижувачка и во Италија каде треба да се одржи Мастерсот во Рим како последна подготовка пред Ролан Гарос.

Прочитајте и...  Надал лесно го скрши отпорот на Лајовиќ за пласман во четвртфиналето

Прочитај повеќе

МЗТ Скопје го демолира бугарски Левски

Слободен печат

Моќен старт на сезоната во Бундеслигата, Баерн со осумка го почести Шалке (ВИДЕО)

Слободен печат

Леви уште еднаш покажа дека е мајстор за преговори, овој пат го надмудри Реал Мадрид

Слободен печат

Надал и Лајовиќ ги помешаа пешкирите : Се надевам дека си негативен

Слободен печат

Надал лесно го скрши отпорот на Лајовиќ за пласман во четвртфиналето

Слободен печат

Левандовски обвинет за затајување данок

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Револуционерна одлука на ФИФА, фудбалерите ќе може да ги менуваат репрезентациите

Слободен печат

Елмас во новата сезона со нов број, ја „лапна“ седумката на Каљехон

Слободен печат

Српската пресметка во Рим му припадна на Ѓоковиќ

Слободен печат

МВП наградата во НБА повторно во рацете на Адетокумпо

Слободен печат

Моментот кој навивачите на Ливерпул го чекаа цело лето (ВИДЕО)

Слободен печат

Барселона има димајант од половина милијарда евра, одигра два натпревари и ги полуде навивачите (ВИДЕО)

Слободен печат