По рускиот ,,Панцир С” и моќниот француски ПВО систем ,,Мистрал 3″ пристигнува во Србија

Србија ќе го засили својот арсенал на оружје со моќниот француски против воздушен систем ,,Мистрал 3″. Пристигнувањето на ,,Мистрал 3 во Србија е резултат на договорот кој годинава беше постпишан за време на посетата на францускиот претседател Емануел Макрон на Белград, за набавка на француско оружје и воена опрема.

Се работи за моќен ПВО систем кој е ефикасен во дејствувањето на мали висини, за брзи и кратки релации, со голема маневарска способност , како и голема отпорност на дејствија на современите системи за самозаштита на воздухопловите.

,,Мистрал 3″ претставува последна генерација на преносни ракетни системи со краток домет и во однос на сличните системи на другите производители, се истакнува со низа напредни карактеристики.

Прочитајте и...  Имунологот Јанковиќ: Ова не го очекувавме во Србија, ова е борба за опстанок

Најдобра карактеристика е високата маневарска способност на ракетите што овозможува дејствување по воздухопловите кои интензивно маневрираат со оптеретување од 9 Г, и голем домет на раkетата што овозможува дејствување во воздухопловите на далечина од 7, 5 километри.

Проектилите имаа голема разорна моќ, како и висок степен на отпорност на технологијата на попречување која ја поседуваат модерните воздухоплови.

Преносниот ракетен систем со краток домет ,,Мистрал 3″ ќе биде испорачан во две варијанти. Првиот како преносен ПВО систем а вториот ќе биде интегриран во ракетно артилериските единици со високо ниво на заштита.

Набавката на ,,Мистрал 3″ се случува на само една недела откако Србија го набави моќниот руски ракетен систем ,,Панцир С”.

Набавката на ова моќно руско оружје ги зголеми тензиите во регионот, а САД и западните сојузници се заканија со одреден вид на санкции кон Белград, што подоцна беше негирано.

Прочитајте и...  Андрикиене: Мисијата за оценка на изборите во Македонија е со ист формат како и мисиите во Србија, Хрватска и Полска

Од друга страна, Белград со набавката со француското оружје, како да ги смири страстите на западот, воедно демонстрирајки ја , барем засега , својата воена неутралност.

Прочитај повеќе

Светот допрва ќе ги осети последиците од короната: Вниманието е на вирусот, а демнее опасност за која никој не збори

Слободен печат

Протестите во Србија продолжуваат шести ден по ред

Слободен печат

Богојески: Гласајте за 10 за слободни медиуми, за кривично дело лажно политичко ветување

Слободен печат

Сувенири од 360.000 евра за промоција на Скопје 2014 шест години скапуваат во подрум

Слободен печат

Хоти: Приштина во дијалогот со Белград влегува единствено заради меѓусебно признавање

Слободен печат

Шекеринска: Десетина дена пред нападот во Собранието ќерката на Дурловски ми седеше во скут додека и читав приказна

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Четврти ден протести во Бугарија: Демонстрантите бараат оставка од Владата и јавниот обвинител

Слободен печат

Заев: Со седење дома на ден на избори, помага само да се врати режим

Слободен печат

Мицкоски: Нудиме 1.000 решенија за 1.000 проблеми

Слободен печат

Спасовски и Филипче во Куманово: На 15 јули гласајте за сигурно здравство

Слободен печат

Еколошка катастрофа: На Арктикот истекле 45 тони гориво

Слободен печат

МЗ: Изминатиот период се набавени 12 амбулантни возила и 13 нови возила за домашно лекување (ФОТО)

Слободен печат