По Приштина денес Гренел оди во Белград

Претставникот на САД за дијалогот Косово-Србија, Ричард Гренел, по интензивниот ден во Приштина денес ке биде во српската престолнина, Белград.

„Ме испрати кај Трамп да ги спроведам договорите, истиот мотив ќе биде и во Србија.“ рече гренелза време на вчерашната посета.

Тој ќе се сретне со српскиот претседател Александар Вучиќ и премиерката Ана Брнабиќ.

Косово предходно ја обвини Србија за неспроведување на договорот од Вашингтон, откако Вучиќ се согласи да ја запре меѓународната кампања против Косово.

 

Прочитајте и...  Георгиевски во Скопски агол: Поддршката од граѓаните е клучна за следните локални избори

Поврзани вести

Холштајн: Билтералните прашања треба да се решавааат на билетарална основа

Слободен печат

Градските власти им ветуваат чиста животна средина на скопјани

Советот за безбедност утре ќе расправа за состојбата со ковид-19

Слободен печат

Џафери: Постигнавме многу во менување на перцепцијата на граѓаните за законодавниот дом

Слободен печат

Собранието расправа за легислативно регулирање на носењето маски на отворено

Слободен печат

УХМР: Во петок и сабота зголемена облачност со услови за локален дожд

Слободен печат

Остави Коментар