По повеќе од 3 часа разговор, иранскиот шеф на дипломатијата си замина од Биариц

Иранскиот шеф на дипломатијата Џавад Зариф, вечерва отпатувал од Биариц, каде денеска беше на покана од францускиот претседател Емануел Макрон, а на изненадување на останатите учесници на самитот на Г7.

Неименувано францускo службено лице изјавил дека разговорите кои Зариф ги имал во Биариц, траеле скоро три ипол часа, вклучувајќи 30 минутен разговор со претседателот Емануел Макрон, пренесува Ројтерс.

Тој рекол дека Франција го поканила Зариф на самитот на Г7 за да проба да ги намали тензиите околу нуклеарната програма на Иран.

Макрон во петокот веќе се состанал со Зариф и одлучил повторно да го покани во Франција, овој пат во Бијариц.

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека Франција не го известила дека шефот на дипломатијата на Иран, ќе одржи средба денеска со француската делегација, на маргините на самитот на Г7 во француски Биариц, соопшти Белата куќа.

Прочитајте и...  Стопанската комора на Македонија одбележува 98 години постоење

Прочитај повеќе

Груби: Зошто се објавуваат „бомби“ само за Ахмети, а не и за Заев и Мицкоски?

Слободен печат

Поради Брегзит се повеќе странски компании отворат претставништва во Холандија

Слободен печат

Италијански авион ќе тргне по државјаните на ЕУ кои се во карантин на крузерот „Дајмонд Принцес”

Слободен печат

Боја и летоци врз солунската Митрополија, анархистичка група презеде одговорност (ВИДЕО)

Слободен печат

Хрватскиот јавен обвинител кој тврдеше дека е масон поднесе оставка

Слободен печат

Николовски: Наќе Чулев дојде во МВР и веднаш имаме акција против дрога, тоа е разликата

Слободен печат

Остави Коментар

два × 5 =

Прочитај повеќе

Шекеринска до Николовски: Имавте ли контакти со Груевски откако беше правосилна пресудата?

Слободен печат

Закрепнува лицето кое прво заболе од коронавирус во Египет

Слободен печат

Загинаа две жени откако нивното возило паднало од траект во близина на Мајами (ВИДЕО)

Слободен печат

Стејт департментот го осуди протерувањето на тројца американски новинари од Кина

Слободен печат

Род Благоевиќ му се заблагодари на Трамп за помилувањето (ВИДЕО)

Слободен печат

По осум години прв комерцијален лет меѓу Дамаск и Алепо

Слободен печат