По половина век најдена француска подморница која се водела како исчезната – Слободен печат
ВестиПланета

По половина век најдена француска подморница која се водела како исчезната

Министерката додаде дека нејзините мисли се со членовите на екипажот, кои долго чекале на овој момент.

Француска подморница која се води како исчезната уште од 1968 година со 52 членови на екипажот, била пронајдена недалеку од пристаништето Тулон, пренесува НДТВ.

„Тоа што ја пронајдовме ‘Минерва’ е успех, олеснување и технички подвиг“, соопшти француската министерка за одбрана, Флоранс Парли.

Таа додаде дека нејзините мисли се со членовите на екипажот, кои долго чекале на овој момент.

Владата одлучи лани да ги обнови напорите да ја пронајде „Минерва“ на повтореното барање на семејствата.

Причината за потонувањето на подморницата не е позната.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close