10 C
Скопје

По пауза од 14 години во Австралија: Медуза фатална по животот на тинејџер во покраината Квинсленд

Тинејџер од австралиската покраина Квинсленд почина од убод од медуза. Тоа е прв ваков смртен случај во земјата по пауза од 14 години.

Младиот човек пливал во северното приморје кога го допрела т.н. морска оса (Chironex fleckeri), која се смета за најотровната медуза и едно од најопасните морски животни. Несреќата се случила на 22 февруари.

Набрзо пристигнало и возило на Итната помош и 14-годишникот веднаш бил пренесен со хеликоптер до најблиската болница. Полицијата во Квинсленд денеска потврди дека момчето починало во понеделникот.

Последна жртва на т.н. морска оса беше шестгодишно момче во 2007 година.

Прочитајте и...  Граѓаните револтирани: Урбаното дивеење во Хром продолжува

Поврзани вести

Богатството на Џек Ма се зголеми за 2,3 милијарди долари за само еден ден

Слободен печат

Силен земјотрес од 5,2 степени регистриран кај грчките острови Нисирос и Кос

Слободен печат

Инцидент „тежок“ 916 милиони долари: Властите на Суецкиот канал бараат од сопственикот на бродот да ја плати оштетата

Слободен печат

Кривична пријава за насилство врз дете во Кочани

Слободен печат

СЗО: Бројот на заразени во последните 24 часа се зголеми за повеќе од 567.000

Слободен печат

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: Претепаното Ромче од Кочани низ солзи моли да го однесат кај мајка му

Слободен печат

Остави Коментар