6 C
Скопје

По палењето на бугарско знаме во Вевчани: Осуда од државниот врв, ЈО ќе поведе истрага за случајот

Палењето на бугарското знаме викендот во Вевчани претставува жешка шлаканица на засилените дипломатски активности во насока на затоплување на односите и враќање на довербата меѓу Македонија и Бугарија. Источниот сосед испорача демарш за немилите сцени од карневалот, а со случајот ќе се занимава и Јавното Обвинбителство чија истрага треба да утврди дали има кривично дело – повреда на углед на странска држава.

– Обвинителството ќе испитува дали во случајот има кривично дело – Повреда на угледот на странска држава, по член 181 од Кривичниот законик. По наредба на Обвинителството, СВР Струга треба да го утврди идентитетот на сторителот и да ги идентификува и другите присутни на настанот. Исто така, ќе бидат обезбедени и евентуалните снимки од камери на кои е регистриран инцидентот, а ќе бидат преземени и други дејствија за расчистување на настанот, велат од Јавното Обвинителство.

Прочитајте и...  Брисел ја суспендира развојната помош за Мјанмар: ЕУ нема да финансира воени власти

Демаршот за палењето на знамето го достави бугарскиот амбасадор во Македонија, Ангел Ангелов, по што се надоврзаа со реакции од државниот врв. Претседателот Стево Пендаровски го осуди чинот во Вевчани.

– Палењето на знамето на Бугарија за време на карневалот во Вевчани е недопустливо и за осуда. Меѓу соседите е неопходно градење доверба, разбирање и почитување, напиша претседателот Пендаровски.

Од МНР, пак велат дека ваквиот чин го уништува угледот не само на Карневалот, туку и на земјата.

– Вековна традиција не смее да биде загрозена со активности со кои се омаловажуваат или навредуваат народи, држави, посебно нашите соседи, велат од МНР.

Поврзани вести

Израел крои планови како да ги заштити од апсење офицерите од војната во 2014 година

Цунами од потресни снимки од ужасот во Нов Зеланд ги преплави социјалните мрежи

Слободен печат

Повторно ставена во функција модуларната болница во Клиничкиот центар

Слободен печат

Ужасен напад во Црна Гора: Насилници врежаа крст на градите на ЛГБТ лице и му ги повредија гениталиите

Слободен печат

Филипче: Во текот на овој месец ќе почне имунизацијата на населението

Слободен печат

САД: Русија ги блокира напорите Сирија да одговара поради употреба на хемиско оружје

Слободен печат

Остави Коментар