По откажување на преговорите, нови напади во Авганистан

Група вооружени лица денеска извршија напад во близина на зградата на Министерството за телекомуникации на Авганистан во центарот авганистанскиот главен град Кабул.

Очевидци на настанот за западни медиуми изјавија дека прво се слушнала експлозија, по што уследила престрелка меѓу „неколкумина вооружени лица” и припадници на авганистанските безбедносни сили.

Информацијата за нападот ја потврдија и официјални авганистански претставници, но засега нема податоци за евентуални жртви.

Денешните борби во Кабул следат по вчерашното откажување на разговорите меѓу претставници на авганистанското општество и талибанците во катарскиот главен град Доха.

Тоа требаше да бидат први разговори меѓу претставници на авганистанската Влада и талибанските бунтовници, со цел изградба на мерки на доверба и разгледување на можноста за отпочнување преговори за ставање крај на 17-годишниот конфликт во Авганистан.

Прочитајте и...  СЗО го промени ставот: Mасовните собири не се само рекреативни настани, туку значително влијаат на менталното и физичко здравје
Авганистанската војска евакуира луѓе после експлозијата во зградата на министерството за информации и технологија на Авганистан во Кабул. Фото: EPA-EFE/JAWAD JALALI

Прочитај повеќе

Големи гужви во Охрид и Дојран, Петровска најави ригорозно спроведување на мерките

Слободен печат

Двајца доктори сопружници од „Систина” позитивни на КОВИД-19

Слободен печат

ИРИ: Заев ужива поголема доверба кај граѓаните од Мицкоски

Слободен печат

Заев му одговори на Ахмети: Ако ДУИ има ваков услов, нема да биде дел од идната Влада

Слободен печат

СЗО: Пораст на бројот на заразени по олеснување на мерките, пандемијата не е завршена

Слободен печат

Чулев: Големата бројка на лица кои се носители на вирусот е факт кој не смееме да го игнорирамe

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Затворени вратите на гробиштата кон Бутел и Ново Лисиче (ФОТО)

Горан Наумовски

Европол отвори центар за борба против финансискиот криминал

Слободен печат

Нови 177 позитивни случаи на Ковид-19 и двајца мртви во земјава во последните 24 часа

Слободен печат

Инфектологот Каламарас на Фејсбук: Со вашите теории на заговор убијте го целиот персонал, па со вашите теории на заговор ќе се лечите сами

Слободен печат

Ахмети: Време е за прв албански премиер во земјава

Слободен печат

Повторно нов случај на коронавирус во Дебар

Слободен печат