По оставката на Валбона, избран нов градоначалник на Драч - Слободен печат

По оставката на Валбона, избран нов градоначалник на Драч

По оставката на Валбона Сако, за привремен градоначалник на Драч, општинскиот совет го назначи Жиљан Варфај,кој во изминатите 12 години беше заменик градоначалник.

Тој на оваа функција останува до спроведување предвремени избори за градоначалник на Драч.

Сако поднесе оставка, по изјавата за Топ ченел, во која рече дека „ова беше еден катастрофален земјотрес, но сме задоволни и со 50 жртви, затоа што во други случаи бројот на жртви бил поголем и од 1000″.

Поднесувајќи ја оставката таа рече дека е длабоко повредена од негативните реакции на објавата што ја дала. Им се заблагодари на сите за довербата што и ја дале и побара разбирање,поради изјавата која е последица премореност и стрес.

Неколкучаса по Сако оставка поднесе и актуелната заменик градоначалничка Етлева Конди,која на оваа функција беше назначена пред два месеца.

На назначувањето на Варфај раеагираше опозициската Демократска партија,осудувајќи го изборот на „човек на клорумпирани тендери” и човек на Ванѓел Дако,поранешен градоначалник за кого демократите обвинуваат дека е вмешан во криминални активности и купување гласови под закана во интерес на социјалистите.

„Со денешната одлука на советот на општината, Жиљан Варфај, човекот на Вангел Дако, човекот на корумпираните тендери,чие досије се уште не е заокружено во обвинителството, го презема раководството на Општината. Последователните оставки на Сако и заменик градоначалничката Конди, всушност, покажуваат распаѓање на Еди Рама, архитектот на уривањето на Драч“, се вели во објавата на Фејсбук.

Се додава дека денеска владее целосна анархија во градската администрација која со години „не им служеше на интересите на граѓаните, туку само на криминалните групи”.

Прочитај повеќе

ОН апелираат за меѓународна помош против скакулците што ја зафатија Источна Африка

Слободен печат

ФИТР: Јавниот повик „Предизвик за млади истражувачи“ објавен по трет пат

Слободен печат

Грчката полиција заплени еден тон канабис наменет за Либија

Слободен печат

Во светот би можело да останат само 5 или 6 валути

Слободен печат

Нов парк ќе се гради во Стар Аеродром

Слободен печат

Ердоган: Либија да не ги повторува грешките од Сирија

Слободен печат

Остави Коментар

one × 3 =

Прочитај повеќе

ВТОР ДЕН КАРАНТИН ВО ВУХАН: Улиците празни, болниците пренатрупани

Слободен печат

И натаму пристигнуваат закани за поставени бомби во Москва

Слободен печат

Работните групи попладне ќе одржат средба за Законот за ЈО во Собранието

Слободен печат

Колинда по мандатот ќе продолжи да работи на „брендирање на Хрватска“

Слободен печат

Атиџе со порака до читателите на „Слободен печат“: Кога е природен, медот е лековит (ВИДЕО)

Слободен печат

Ја бојкотираат ли националните телевизии Владата? Одговорните ниту потврдуваат, ниту демантираат

Слободен печат