По оставката на Харадинај, еве што ќе прави Тачи оваа недела

Косовскиот претседател Хашим Тачи, по оставката на премиерот, Рамуш Харадинај информираше дека ќе ги преземе сите потребни активности во согласност со надлежностите утврдени со Уставот на Косово, јавува Клан Косова.

Во соопштение за печат од неговата канцеларија во четвртокот беше информирано дека од оваа недела шефот на косовската држава ќе започне консултации со политичките партии/коалиции, за да преземе понатамошни чекори што ќе доведат до надминување на ситуацијата создадена од оставката на премиерот.

Инаку, Рамуш Харадинај поднесе оставка на 19. јули, по покана за распит од Специјалниот суд во Хаг.

Прочитајте и...  Харадинај очекува косовското Собрание утре да ја изгласа новата влада

Прочитај повеќе

СЗО: Северна и Јужна Америка станаа зони на интензивно пренесување на вирусот

Слободен печат

Јанева ќе даде завршни зборови во „Рекет”

Романскиот премиер и четворица министри парично казнети за неносење маски

Слободен печат

Промоција на „Нajстари приказни: Митови од мугрите на западната цивилизација “ на Томислав Османли

Слободен печат

Ѓоргова: Цените на стоматолошките услуги неминовно ќе растат (ВИДЕО)

Слободен печат

ТРАМП СЕ ЗАКАНУВА: Ќе испратам илјадници војници да го запрат вандализмот

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Ајде, Филипче, зарази се веќе еднаш!

Сашо Орданоски

Хаос со партиципацијата: Уредбата задоцни, кој платил нема да му се врати!

Велика Британија: Најмал број на починати и заразени од крајот на март

Слободен печат

Коронавирусот е вон контрола, жариштата итно во карантин!

Мирослава Бурнс

Избори на 5 јули за да се „решат“ и Наќе Чулев и корона-кризата

Индустриското производство во САД на 11-годишниот минимум

Слободен печат