По одлуката да се прекине првенството, француските екипи најавуваат тужби

Фудбалската федерација на Франција донесе одлука предвреме да се заврши Лига 1 и титулата да му се додели на ПСЖ, а ист така е одлучено и кои екипи ќе играат во европските купови.

Тоа сценарио не им се допадна на неколку екипи, а прв кој ќе реагира е Олимпик Лион кој пак по 23 години нема да игра во ЛШ или ЛЕ.

Олимпик Лион по прекинот на првенството предизвикано од пандемијата на коронавирусот, на 11 кола до крајот беше седми на табелата и таа позиција не носи пласман во европските купови.

Во Лигата на шампионите директно учество обезбедија ПСЖ и Олимпик Марсеј, а Рен ќе игра во квалификациите. Во квалификациите за Лигата на Европа ќе настапат Лил, Ница и Ремс.

Прочитајте и...  Хорор во Италија: Убиен фудбалски судија

Ваквото сценарио за прв пат по 1997 година го остава Олимпик Лион надвор од евросцената по што од клубот најавија дека се подготвени за војна со ФФФ и ќе превземат правни мерки.

– Ни ги земаат парите од нашите џебови со ваквата одлука. Имаме добри шанси да дојдеме до место на табелата кое води во Европа доколку се продолжеше сезоната. Вака останавме без десетици милиони евра – изјави претседателот на Олимпик Лион, Жан Мишел Ола.

Лион кој во моментот на прекинот беше седмопласиран на табелата со 40 бодови, само еден помалку од петтиот Ремс.

Не е само Лион бесен на ФФФ, туку и Амиен кој исто така најави тужба против одлуката на федерацијата. Со прекинот на првенствоот, Амиен испадна од првата лига, но челниците на екипата сметаат дека можеа да обезбедат опстанок во лигата.

Прочитајте и...  Вардар се спаси од елиминација, среќни пенали за осминафинале

Тие на суд ќе бараат или сезоната да се поништи или да се доиграат сите натпревари до крајот.

Прочитај повеќе

Лига куп: Јунајтед рутински, елиминирани Ватфорд и Вест Бромвич! (ВИДЕО)

Слободен печат

Металург со два гола предност ќе гостува во Швајцарија

Слободен печат

Екс играч на Реал Мадрид во одбраната на Лидс (ФОТО)

Слободен печат

Атлетико Мадрид има „план Б“ доколку не го ангажира Суарез!

Слободен печат

Лига Европа: Сон и Кејн ќе бидат најголемата опасност во Скопје! (ВИДЕО)

Слободен печат

Стојановски втор стрелец во триумфот на Гравелин Данкерк

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

„Супер Марио“ Балотели ќе му биде соиграч на Пандев!?

Слободен печат

Вардар се спаси од елиминација, среќни пенали за осминафинале

Слободен печат

Одложен мечот во Лига купот, Тотенхем веќе се фокусира на Шкендија

Слободен печат

Каков пропуст на Рома: Службена победа од 3:0 за Верона!

Слободен печат

Поповиќ ја докажа лагата, Џумхур неправедно исфрлен од Ролан Гарос! (ФОТО)

Слободен печат

Хорор во Италија: Убиен фудбалски судија

Слободен печат