ПО МЕСЕЦ И ПОЛ ЧЕКАЊЕ: Од утре учениците од Аеродром ќе добијат УНИФОРМИ

Помина месец и пол од почетокот на училишната година, а учениците во општина Аеродром се уште немаат униформи. Во секое училиште се даваат различни упатства за тоа дали треба или не да се носат старите униформи. Од општината и од фирмата која го доби тендерот, „Фива ДДФ ДООЕЛ“ – Скопје велат дека испораката на униформите почнува денеска, односно децата ќе ја добијат утре.

– Општина Аеродром, постоите ли уште? До кај сме со униформите за децава?! Половина од првото полугодие измина. Децава одат на училиште со мали, исфлекани и искинати униформи, под секое достоинство. И затоа што ние ги почитуваме правилата посочени од училиштето. Најлесно ќе беше да се однесуваме како вас, незаинтересирано. И не заборавајте, тоа се истите деца од кои баравте пред некој ден да се вклучат во чистењето на општината – коментира една мајка.

Прочитајте и...  Заев му одговори на Ахмети: Ако ДУИ има ваков услов, нема да биде дел од идната Влада

– Сега поради неисполнетите ветувања од страна на општината за делење на бесплатни униформи за децата, ние родителите сме во недоумица како да ги облекуваме. Во првите неколку дена децата беа принудени да одат во училиште носејќи ги старите униформи од минатата година, кои им беа тесни и мали. Дел од наставниците инсистираа децата да бидат облечени на таков начин. Сепак, како минуваа деновите, а новите униформи не им беа поделени, наставниците веќе не бараат од децата да бидат облечени со униформа додека трае наставата. Сега, децата посетуваат настава облечени во гардероба по сопствен избор – вели мајка на ученик од 5 одделение.

Според неа, родителите се едногласни околу тоа дека униформите мораат да бидат дадени час поскоро, бидејќи единствено на тој начин децата се облечени идентично и на тој начин не се забележуваат класните разлики помеѓу нив.

Прочитајте и...  Безбедноста и здравјето на туристите и туристичките работници главен приоритет на Грција во пресрет на летната сезона

Униформите за учениците до сега ги шиеше фирма која е дел од бизнисите на фамилијата Камчеви, но како што велат неофицијалните информации, по отворање на истраги против првиот човек, Орце Камчев, оваа фирма престанала да постои. Токму и тоа било причината што оваа година нема униформи навреме.

На крајот на август, Општина Аеродром ја избрала фирмата „Фива ДДФ ДООЕЛ“ како најповолен добавувач. Рокот во кој таа треба да ги испорача униформите според договорот е 60 дена откако ќе ги добие нарачките.

Од општината велат дека денеска униформите стасуваат кај добавувачот, а веќе од утре ќе се дистрибуираат во училиштата.

Во телефонскиот разговор со фирмата, пак, добивме информација дека испораката на униформите почнува денеска. За да ни дадат повеќе детали како тоа, во кои училишта денеска се испорачува униформата и кога ќе биде дистрибуцијата завршена, побараа да им доставиме прашања кои писмено ќе ги одговорат.

Прочитајте и...  Мицкоски: Има зголемување на број на новоинфицирани, а никој не сноси одговорност

Прочитај повеќе

Нагло скокна бројот на новозаразени лица со ковид -19 во Србија

Слободен печат

Извршни директори во индустријата за здравствена заштита во САД со плати повисоки од самите истражување за заразни болести

Слободен печат

Јанушев: Короната од Скопје Заев и СДСМ вчера ја испратија да прошета низ цела Македонија (ВИДЕО)

Слободен печат

Македонските аеродроми загубија половина милион патници

Слободен печат

Илир Мета: Соживотот меѓу Албанците и Србите е во интерес на мирот, стабилноста и европската перспектива на регионот

Слободен печат

Ердоган го послуша народот- нема полициски час за време на викендот

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Жителите на „Жданец” и „Трнодол” вечерва без вода

Слободен печат

Министерство за здравство демантира дека Филипче прикрил 20- тина случаи со ковид-19

Слободен печат

Кандидатите за ректор на УКИМ бараат да прекине постапката за избор на ректор

Слободен печат

Велика Британија е втора земја во светот со повеќе од 40 илјади смртни случаи од Ковид-19

Слободен печат

Во Италија се зголемува бројот на новозаразени со ковид-19

Слободен печат

Обраќање на Николовски: Сите имаме мајки, роднини и блиски кои може да го загубат животот од овој вирус

Слободен печат