По критиките за истрагата на убиството на новинарката Галиција, шефот на полицијата на Малта поднесе оставка

Новиот премиер на Малта, Роберт Абела, го објави ова на прес-конференција четири дена откако ја презеде функцијата премиер, ветувајќи дека ќе го зајакне владеењето на правото во земјата.

Шефот на полицијата на Малта, Лоренс Кутахар, поднесе оставка по критиките што ги добил за начинот на кој ја водеше истрагата за убиството на новинарката Дафне Каруана Галиција, која истражувала случаи на корупција.

Новиот премиер на Малта, Роберт Абела, го објави ова на прес-конференција четири дена откако ја презеде функцијата премиер, ветувајќи дека ќе го зајакне владеењето на правото во земјата.

„Кутахар во својата оставка напиша дека назначувањето нов премиер бара промени, за да можат да започнат неопходните (полициски) реформи”, рече Абела, и го пофали Кутахар за неговата работа.

Полицијата претходно обвини тројца мажи дека подметнале бомба во автомобилот во кој е убиена Каруана Галиција, додека обвини четврти за организирање на убиството.

Прочитајте и...  Боцан-Харченко: Соработката на Русија со Србија допринесува за зачувување на нејзината независност

На Кутахару му се забележува дека не сторил доволно за да го испита помошникот на поранешниот премиер Џозеф Мускат за неговите контакти со бизнисмен обвинет за соучесништво во убиството, иако и двајцата негираат дека сториле нешто.

Абела рече дека ќе се консултира со опозицијата околу назначувањето на нов полициски комесар.

Прочитај повеќе

Стотина гости во хотел во Шпанија остануваат во изолација поради коронавирусот

Слободен печат

Детската клиника во Скопје ги забрани посетите на малите пациенти

Слободен печат

Дали демократските конкуренти и Трамп ја лоцираа „слабата точка“ на Сандерс?

Слободен печат

Ципрас: Не можеш да бараш солидарност од ЕУ, а да не покажуваш солидарност и поддршка кон грчките острови

Слободен печат

Македонците започнаа да ги празнат продавниците (ФОТО)

Слободен печат

Сите здравствени установи во Грција ги отповикаа вработените од редовите отсуства

МИА Агенција

Остави Коментар

Прочитај повеќе

ССМ апелира за почитување на препораките за заштита од коронавирусот

МИА Агенција

Трет заразен со коронавирус во Хрватска: Маж кој работи во Парма е хоспитализиран во Риека

Слободен печат

Хрватски научник од СЗО: Потребна е претпазливост, но никако паника за коронавирусот

МИА Агенција

Фејсбук ќе забрани реклами за лекови или за превенција од новиот коронавирус

Слободен печат

Без струја утре делови од Центар и Кисела Вода

МИА Агенција

Шест деца позитивни на коронавирусот во Италија

Слободен печат