По косовскиот премиер Хоти, денеска и неговиот заменик позитивен на коронавирусот

По косовскиот премиер Авдулах Хоти, денеска и неговиот заменик, вицепремиерот Дритон Селманај, информира дека резултирал позитивен на тестот што го извршил за Ковид-19, јави дописникот на МИА од Приштина.

Веста ја објави самиот Селаманај преку својата страница на Фејсбук, наведувајќи дека денешните резултатие од вчерашното тестирање покажале оти е асимптоматичен.

– Вчера го направив тестот за Ковид-19 и денеска ме информираа дека сум резултирал позитивен. Здравствените специјалисти ми велат дека сум асимптоматичен. Од моментот на тестирање сум во изолација и вака сум принуден да останам и во наредните две недели, напиша Селманај, додавејќи дека должноста ќе ја извршува од својот дом.

Пред два дена, на 2 август, премиерот Хоти објави дека тестирањето кое го извршил дента покажало оти е носител на новиот коронавирус. Тој наведе дека нема видливи симптоми, освен лесна кашлица, и дека премиерските обврски во наредните две недели ќе ги извршува од својот дом, каде што ќе биде во изолација. 

Прочитајте и...  Пренаменет буџетот за субвенции: Пари имало само за инвертери и за печки на пелети

Поврзани вести

ВИДЕО: И мртвите немаат мир, азербејџански војници сквернават ерменски гробови

Слободен печат

Откриено која крвна група е поотпорна од другите во однос на коронавирусот

Слободен печат

Турција бележи негативни рекорди, 182 смртни случаи од ковид-19 во последното деноноќие

Слободен печат

ВИДЕО: „Бомба“ или само петарда: Откриена вонбрачната ќерка на Путин, тинејџерка е и милионерка!?

Слободен печат

Костовски до Заев: Не е доволно да се каже дека е Македонец, нека одговори на некои прашања

Слободен печат

Техеран: Протести поради убиство на истакнат научник

Слободен печат

Остави Коментар

MacedonianAlbanian