1 C
Скопје

По Ѓоковиќ и Осака остана без титулата на УС Опен

На УС Опен освен во машка и во женска конкуренција ќе има нов шампион. Кај мажите, Ѓоковиќ поради повреда на рамото го предаде мечот во третиот сет против Вавринка, а сега и Наоми Осака доживеа елиминација. Подобра од младата Јапонка беше швајцарската тенисерка Белинда Бенчич во два сета и тоа со 7:5,6:4.

Бенчич прва направи брејк и поведе со 2:0 во гемови, но одговорот од Осака дојде во наредниот гем, прво направи ри-брејк, а потоа и израмни на 2:2. Сепак, во 11 гем од првиот сет, Швајцарката повторно го одзеде сервисот на противничката и успеа да поведе со 1:0 во сетови.

Во вториот сет, Бенчич направи го одзеде сервисот во петтиот гем и поведе со 3:2, и до крајот беше сигурна на својот сервис за триумф од 6:4 и пласман во осминафиналето.

Прочитајте и...  Лазаров: На ова СП не се претставивме достоинствено, треба да се бориш до крај!

Во четвртфиналето, Бенчич ќе се сретне со Хрватката Дона Векиќ со 2:1 во сетови и тоа со 6:7,7:5,6:3 ја елиминира Јулија Гергес од Германија.

Поврзани вести

ВИДЕО | УФЦ: Конор нокаутиран, Поирие го испрати Мекгрегор не „спиење“ во втората рунда

Слободен печат

ВИДЕО: „Кралска“ вечер, Реал потсети на најдобрите денови!

Слободен печат

СП: Данска во четвртфинале, Јакобсен блескаше против Јапонците!

Слободен печат

Червар после дебаклот: Време е друг човек да ја води Хрватска!

Слободен печат

ВИДЕО: Милан шокиран, Несторовски не доби шанса против Интер!

Слободен печат

Тежок удар за Хрватите, сега и победа над Данска не им гарантира четвртфинале

Слободен печат

Остави Коментар