1.1 C
Скопје

По договорот за крај на воените дејствија: Шести „Иљушин 76″ со руски мировници полета кон Нагорно Карабах

Руското Министерство за одбрана денеска соопшти дека и шестиот воен авион „Иљушин 76″ со руски мировници замина за Нагорно Карабах.

– Воен авион со руски мировници полета од аеродромот во Улјановск. Авионот превезува персонал и мировници, разни материјали и возила, се наведува во соопштението на Министерството, пренесено од агенцијата ТАСС.

Руското Министерство за одбрана претходно соопшти дека во Нагорно Карабах ќе бидат испратени 1.960 мировници, 90 оклопни возила и 380 возила за различни намени.

Мировниот контингент во Нагорно Карабах ќе биде формиран од единиците на 15-тата моторизирана артилериска бригада.

За спроведување на договорениот мир, руските војници ќе постават линија на разграничување меѓу Ерменците и Азербејџанците во Нагорно Карабах, а нивниот команден центар ќе биде во Степанакерт, главниот град на територијата.

Прочитајте и...  Нови снежни врнежи на Пониква, сообраќајот без поголеми проблеми

Ерменскиот премиер, Никол Пашинјан, азербејџанскиот претседател, Илхам Алиев, и рускиот претседател, Владимир Путин, вчера потпишаа договор за завршување на војната во Нагорно Карабах.

Поврзани вести

ВИДЕО: Во исчекување на вакцините против ковид-19, земјите од Западен Балкан го губат трпението

Илинка Иљоска

Бајден се слушна и со Столтенберг: САД остануваат посветени на колективна одбрана и на зајакнување на трансатлантската безбедност

Слободен печат

Филипче уверува: Сите вакцини се безбедни, не постои законска пречка за увоз на која било од нив

Слободен печат

Задолжување за поддршка на економијата: Грција планира до две милијарди евра преку издавање на нова десетгодишна обврзница

Слободен печат

Усвоена резолуција за импичмент во Сенатот: Процесот против Трамп ќе продолжи на 9 февруари

Слободен печат

Мина „мазно“ во Сенатот: Ентони Блинкен е нов шеф на американската дипломатија

Слободен печат

Остави Коментар