По детскиот војнички поздрав, Хелсиншки бара казна за училиште во Гостивар

Хелсиншкиот комитет остро го осудува злоупотребувањето на учениците од гостиварското основно училиште „Мустафа Кемал Ататурк“ за политички цели. Вчера на „Фејсбук“ профилот на училиштето беше објавена фотогафија на која се гледа како стотици ученици во придружба на настанвинците стојат под турското знаме, упатувајќи војнички поздрав за поддршка на турското воено движење, што несомнено алудира на турската воена офанзива во Сирија, наведуваат од Хелсиншки.

Веднаш по алармот, фотографијата е избришана од „Фејсбук“ профилот на училиштето:

Хелсиншкиот комитет забележува дека е прекршен законот за основно образование.

– Организирањето на ваквиот настан и иницирањето на ваквото постапување на учениците од страна на наставниот кадар и директорот на училиштето претставуваат директна повреда на чл. 11 од Законот за основното образование, кој експлицитно забранува секаков вид на политичко организирање и дејствување во основното образование. Воедно, чл. 172 од истиот Закон предвидува изрекување на глоба во износ од 1.600 евра во денарска противвредност ако се организира политичко и верско организирање и дејствување и се истакнуваат партиски и верски обележја во основното образование, односно ако се изврши повреда на чл. 11 – соопштија од Хелсиншкиот комитет.

Прочитајте и...  По десетнеделен карантин, Бајден за првпат излезе од дома

Најавуваат дека за случајот ќе ги известат Државниот просветен инспекторат и омбдусманот, но и тие ќе преземат чекори.

– И со Законот за заштита на деца експлицитно се забранува злоупотреба на децата поради политичко или верско организирање и дејствување, а во член 12 став 6 од овој закон е утврдено дека: „Државата и институциите на системот се должни да ги преземат сите потребни мерки за да ги обезбедат правата на детето и за спречување на сите облици на дискриминација и злоупотреба без оглед на местото каде што се извршени овие дејствија, тежината, интензитетот и нивното времетраење“ – наведуваат од Хелсиншкиот комитет.

Прочитај повеќе

По десетнеделен карантин, Бајден за првпат излезе од дома

Слободен печат

Деновиве ќе се носат уредби за третиот сет мерки

Слободен печат

ЗОО Скопје од денес отворена за посетители, но со нов протокол на движење

Миа Агенција

Истекува третата вонредна состојба, партиите се уште без консензус за датумот за избори

Слободен печат

Во Велика Британија од 15 јуни се отвораат објектите за трговија на мало

Слободен печат

Два дена без починати од коронавирус, Скопје на врвот во однос на бројот на заболени

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Посвежо време со дожд и ветер, температура до 21 степен

Слободен печат

Курсна листа на НБРМ: Колку чини еврото денеска?

Слободен печат

Во Сао Паоло погреби на секои 10 минути, а епидемијата сѐ уште не го достигна својот врв

Слободен печат

Мјанмар првиот извештај за заштитата на Рохинџите го поднесе до Судот на ОН

Слободен печат

Русија забрани увоз на гориво на четири месеци

Слободен печат

Социјалната дистанца во авионот донесува поскапи карти?

Слободен печат