3.9 C
Скопје

По десет години зад решетки: Неонацистот и негатор на Холокаустот, Хорст Малер на слобода

Осудениот неонацист, негатор на Холокаустот и еден од основачите, а подоцна и правен застапник, на Фракцијата на црвените бригади (РАФ), Хорст Малер излезе од затвор по отслужување на 10 годишната казна, соопшти казнената установа во градот Бранденбург во близина на Берлин.

Малер, кој денеска има 84 години, во 2009 година беше осуден на затворска казна поради ширење национална омраза. Тој припаѓа на првата генерација на екстремно левичарската Фракција на црвените бригади, која ја основал заедно со Андреас Бадер и Улрике Мајнхоф. На почетокот на 70-те години од минатиот век беше осуден на 14 години затвор поради грабеж на банка.

Во 90-те години од минатиот век, Малер политички се сврте кон екстремната десница и стана еден од водечките членови на неонацистичката Национал-демократската партија на Германија (НПД), истакнувајќи се со антисемитски испади и ширење омраза кон странци.

Прочитајте и...  ВИДЕО+ФОТО: Изгоре историска црква во Њујорк

Според актуелната пресуда, Малер во иднина ќе биде под контрола на властите и нема да му биде дозволено објавување текстови без претходна проверка од страна на власта. На ваквата судска одлука Малер поднесе жалба.

Поврзани вести

ВИДЕО+ФОТО: На Италијанците не им е дозволено да ги преминат границите за Божиќ

Слободен печат

Најпродаваната книга во Италија содржи само празни страници

Слободен печат

ВИДЕО кое ги мобилизираше добрите луѓе: Учениците Мите и Катерина од село Стрновац ќе добијат компјутери за настава

Слободен печат

„Коха“: МСП на Косово ги снабдува амбасадите со знамиња на ОВК

Слободен печат

Португалија ги олеснува мерките за Божиќ, но не и за Нова Година

Слободен печат

ВИДЕО: Филипче убедува дека изборите во Штип ќе бидат целосно безбедни по здравјето на граѓаните

Слободен печат

Остави Коментар