По цел ден седите на работа? Ова е идеална храна за вас

Ако работите во канцеларија, на благајна, на компјутер или, всушност, речиси секоја работа која не е физичка, тогаш сигурно тешко можете да го избегнете осумчасовното седење, и тоа од ден во ден.

Бидејќи нашето тело еволуцијата не го создала за седење туку за движење, тоа има големо влијание (и тоа лошо) на организмот.

Кој долго седи, почесто е гладен, склон е на почести воспаленија, зголемен крвен притисок како и на зголемен шеќер. Поради тоа многу е важна здравата исхрана. Овие производи треба задолжително да се најдат на вашето мени:

1. Зрнесто овошје. Ако редовно го консумирате, можете да ги намалите воспалителните процеси во телото. Причина за тоа се флавоноидите кои зрнестото овошје ги содржи. Најдобро е веќе наутро да се изеде нешто од тоа вкусно овошје богато со вредни хранливи материи: смути од зрнесто овошје со мусли.

Прочитајте и...  Многумина мислат дека носењето на маската под носот е неправилно, но еве во кои ситуации е потребно

2. Јаткасти плодови. Во нив, на пример, во оревите, има многу омега-3 масни киселини. Бадемите изобилуваат и со антиоксиданти и со витамин Е. Тоа ги штити клетките и се грижи за убавата кожа.

3. Ананас. Ананасот е полн со бромелаин, кој дејствува противвоспалително.

4. Маслиново масло. Ова масло е вистинско магично оружје: дејствува противвоспалително и го намалува ризикот од болестите на циркулаторниот систем.

5. Куркума. Овој портокалов зачин не е добар само поради својот убав изглед, односно бојата која ѝ ја дава на храната – исклучително е здрав и дејствува противвоспалително.

6. Лук. Лукот е ароматичен додаток на разните јадења, но и успешно се бори против воспаленијата. Лукот, исто така, го регулира нивото на шеќер во крвта, како и маснотиите во крвта.

Прочитајте и...  Интервју со Андријана Јаневска: Чест ми е да ја претставувам Македонија во ваков светски проект

7. Мрсна риба. Помрсните риби, како лососот или харингата, содржат многу омега-3 масни киселини. На телото му се потребни тие киселини за важните процеси за размена на материите, а не може да ги произведе сам. Поради тоа е потребно дополнително да се внесуваат.

8. Авокадо. Се смета за најздравото овошје на светот. Олеинската киселина е една од најздравите состојки на авокадото. Тоа содржи мононезаситени маснотии, а тие го одржуваат здравјето на мускулните клетки, но и ефикасно се борат против масното ткиво на стомакот.

Прочитај повеќе

И покрај критиките, Жељко Јоксимовиќ ќе настапи на „Охридско лето“

Слободен печат

Ви треба идеја за ова попладне? Капучино сладолед торта – Разладете се со стил! (ВИДЕО)

Слободен печат

Рум торта со суво овошје

Слободен печат

Кортни Кардашијан го напушти реалното шоу по 13 години: Потребна ми е приватност

Слободен печат

Како да изберете совршена лубеница?

Слободен печат

Во судница прикажана слика од крвавиот Џони Деп на носилки, актерот првпат кажа што му направила Амбер (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Разладете го домот во најтоплите денови без климатизер

Слободен печат

Кејти Пери и Орландо Блум повторно докажаа дека имаат интересна смисла за мода (ФОТО)

Слободен печат

Лек за 100 болести: Боровинките се едни од најлековитите овошки

Слободен печат

Интервју со Андријана Јаневска: Чест ми е да ја претставувам Македонија во ваков светски проект

Јасмина Кантарџиева Димков

Хали Бери се откажa од улогата на трансродов маж (ВИДЕО)

Слободен печат

Многумина мислат дека носењето на маската под носот е неправилно, но еве во кои ситуации е потребно

Слободен печат