ПО БРОЈНИТЕ ЖРТВИ ВО ЗЕМЈОТРЕСОТ: Албанските власти започнаа со апсење на несовесните градители - Слободен печат

ПО БРОЈНИТЕ ЖРТВИ ВО ЗЕМЈОТРЕСОТ: Албанските власти започнаа со апсење на несовесните градители

Четири лица се обвинети за намерно убиство на 24 жртви во земјотресот во Драч. Тројца од нив се градители.

Во Драч, три лица се уапсени по обвинение дека се виновни за смрт предизвикана од уривање на објекти по земјотресот на 26 ноември.

Во листата објавена од полицијата на која има девет лица се наоѓа и 53 годишниот Кујтим Хаса, вработен во министерството за внатершни работи. Против него ќе биде покренато обвинение за „намерно убиство“.

Уапсени се и двајца градители, 79-годишниот Ружди Џека за објектот хотел „Мира Маре“, каде животот го загубија две лица, и Авдула Османи (61) за изградба на хотелот „Тропикал“, каде животот го загубија двајца државјани на Косово, пишуваат албанските медиуми.

Во изјава за медиумите, полицијата и обвинителството истакнаа дека апсењата се направени после истраги и проверка на документи.

Во обвинителството на Дрaч досега беа испрашани повеќе од 90 лица, меѓу кои повеќе инженери, сопственици на објекти и градители. Досега според истрагите, треба да бидат уапсени 19 лица.

Прочитај повеќе

Кој ќе се крсти, а кој ќе раскрсти?

Слободен печат

Мишустин и Медведев на средба со министрите од владата во оставка – приоритет е исполнувањето на задачите од Путин

Слободен Печат

Иран застана на нозе по проповедувањето на верскиот лидер (ВИДЕО)

Вокер вечерва на средба кај Харадинај

Слободен Печат

Мицотакис – Хафтар: Потребно е политичко решение за либиската криза

Слободен Печат

По скратена постапка Собранието ги донесе измените на Законот за служба во Армијата

Слободен печат

Остави Коментар

14 + three =

Прочитај повеќе

По критиките за истрагата на убиството на новинарката Галиција, шефот на полицијата на Малта поднесе оставка

Слободен печат

Мајките со деца до четири години ќе добијат бесплатни билети за градски сообраќај во Истанбул

Слободен печат

Манчевски: Да постигнеме широк национален консензус на сите нивоа

Слободен печат

16 отсто од Европејците избегнуваат да купуваат на интернет и да користат интернет-банкарство

Слободен печат

Јакимовски приведен за семејно насилство, потврди ОЈО

Слободен печат

Повардарската епархија се поготвува за празникот Водици

МИА агенција