-2 C
Скопје

По барање на ЕУ: Белгиската медицинска агенција почна истрага во фабриката на „АстраЗенека“ крај Брисел

Белгиската медицинска агенција, по барање на Европската Унија (ЕУ), почна истрага за намалениот обем на испораки на вакцини од фабриката на „АстраЗенека“ во близина на Брисел. Првата инспекција била вчера во фабриката „Сенефа” во Ено, соопшти денеска Министерството за здравство на Белгија.

Истрагата е на барање на ЕУ поради сомнежи во образложението на „АстраЗенека“ за очекуваното намалување на испораката на вакцината за европскиот блок.

„АстраЗенека“ соопшти дека ќе може да достави само 25 отсто од 100 милиони дози до крајот на март на земјите од ЕУ, поради проблеми во белгиската фабрика која е во сопственост на француската научна компанија „Новасеп“.

Прочитајте и...  Царовска: Родовата рамноправност е придобивка за целото општество, ги елминираме случаите на дискриминација во основното образование

Поврзани вести

Одборот за вонредни ситуации во Букурешт воведе нови ограничувачки мерки

Сирил Баумгартнер: „Пристапните преговори ќе се отворат, а Франција ќе биде искрен, и пријателски партнер на Северна Македонија“

Љубиша Николовски

Три рецепти од Сузана Милиќ: Храна како приказна со целосна композиција

Ј.К.Д

Кумата на Путин влегува во политика: Русија и Украина на работ на нова војна?

Илинка Иљоска

Симовски: Пописот е во интерес на граѓаните на државата

Слободен печат

„АстраЗенека“ ги продаде своите акции во „Модерна“: Доста им е од ковид-19, ќе произведуваат други лекови

Слободен печат

Остави Коментар