По 50.000 години: Зелената комета вечерва најблиску до Земјата

Фото: Принтскрин Твитер

Помеѓу метеорското шоу Gemini и астероидот кој помина покрај Земјата пред само неколку дена, ова беа доста возбудливи неколку месеци за астрономските гикови. А работите ќе станат поинтересни со доаѓањето на зелената комета која се случува еднаш во животот, пишува Гардијан

Позната како C/2022 E3 (ZTF), оваа комета поминува покрај Земјата само еднаш на секои 50.000 години – последниот пат кога помина, неандерталците талкаа по земјата. Кометата беше видлива на нашето небо во изминатиот месец, но еве како да се фати дел од акцијата додека се приближува во следните неколку дена.

Ретка средба со комета што последен пат ја виделе неандерталците пред 500 века

Што е Зелена комета?

Кометите се огромни топки од замрзнати гасови, прашина и карпи кои орбитираат околу сонцето. Како што патуваат поблиску до сонцето, експлозиите на зрачење ја претвораат нивната ледена надворешност во гас и отпад, создавајќи ја карактеристичната долга опашка. Во случајот со C/2022 E3 (ZTF), токму оваа атмосфера – наречена „кома“ – која гори околу неа свети со уникатна зелена нијанса.

Оваа ретка зелена комета првпат беше откриена од астрономите во Калифорнија во март 2022 година. Како што патуваше кон нас од најоддалечените делови на вселената, таа постојано светеше се’ посветло и сега е видлива со голо око – барем во темните области со слабо светлосно загадување.

Зошто е зеленa?

Зелениот сјај не е уникатен за оваа комета, иако е интересна карактеристика. Се смета дека феноменот произлегува од интеракцијата помеѓу светлината од сонцето и диатомскиот јаглерод. Диатомскиот јаглерод е нестабилна, гасовита форма на елементот во кој атомите на јаглеродот се споени заедно во парови. Научниците велат дека таа се формира на главата на кометата, кога поголемите супстанции на база на јаглерод се разградуваат од сончевата светлина, кога кометата се приближува до сонцето.

Како може да се види Зелената комета?

За да се придружите на забавата, тргнете на 1 и 2 февруари кога се очекува кометата да помине најблиску до Земјата. Според Stargazing Singapore, најдоброто време за набљудување е помеѓу 5.30 часот и изгрејсонце, затоа легнете рано претходната вечер.
Еден двоглед ќе биде доволен, без облачно време. Најдете некаде темно место со минимално светлосно загадување и погледнете кон североисток. Обрнете внимание на мал, слаб и зелен предмет на небото. Ако планирате да снимате, Stargazing Singapore препорачува да понесете леќа со широк објектив и да поставите повеќе снимки за да ги истакнете целосните детали за неверојатната комета.

Може ли да ја видам кометата без телескоп?

Не сите комети се видливи со голо око и често е тешко да се предвиди колку светла ќе биде кометата. Но, извештаите сугерираат дека C/2022 E3 (ZTF) веќе е забележана од некои набљудувачи без опрема откако Месечината зајде, и се надеваме дека ќе остане видлива кога ќе се приближи до Земјата во среда и четврток, кога ќе биде 0,28 AU (26 милиони милји) од нашата планета.

За најдобар приказ потребно е да користите двоглед или телескоп.

Неодамна времето беше влажно и мрачно, па некои од нас можеби нема да сакаат да ги искористат шансите со тоа што лично ќе излезат надвор. Сепак, не грижете се – сè уште можете да ја фатите прекрасната зелена комета како поминува преку бесплатен веб-пренос на овој линк:

https://www.space.com/comet-c2022-e3-ztf-perigee-feb-1-2023-webcast

Ретка средба со комета што последен пат ја виделе неандерталците пред 500 века

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот