По 35 години решена мистеријата на плочата на Бајага, програмерите го дешифрираа записот (ВИДЕО)

На Б страната од промотивниот сингл за албумот на „Бајага и инструктори“, под назив „Са друге стране јастука“ од 1985 година, се наоѓа компјутерска информација за Sinclair Spectrum, која беше мистерија за многумина, бидејќи во тоа време компјутерите беа далеку од секојдневие.

Меѓутоа, 35 години подоцна, мистеријата ја реши Марко Шолајиќ, корисник на Твитер, кој исто така се занимава со програмирање, а кој опиша како го декодирал овој запис.

Малку дигитална археологија од аналогниот период. Синглот на Бајага од 1985 година на Б страната имаше компјутерска информација за Sinclair Spectrum. Бидејќи никако не успеавме да откриеме што навистина е тоа, еден мој пријател го дигитализираше тој запис и го испрати на декодирање – вели Шолајиќ.

Програмата е дел од две различни примероци на плочата, но ниту еден без обработка не можеше да се вчита од почеток до крај. Грешката се појавува на околу 70 отсто, што веројатно е резултат на проблем во самото производство на плочата, а и матрицата не беше центрирана, па сигналот се губеше. Овие грешки во производството на плочата се манифестираа како грешки на ниво на битови, еден бит плус и декодирањето не е успешно. Преку најразлични аудиофилтри и со посебна обработка успеав да ја декодирам програмата, така што првиот дел не е во ред, но затоа вториот е добар. Со комбинација на овие делови, а знаејќи ја и точната должина на програмата, конечно добив програма која без грешка успеа да се вчита – објасни Шолајиќ и објави Јутјуб снимка на која се гледа што се случува кога програмата ќе започне со работа.

Кога програмата ќе почне со работа, на екранот всушност се појавуваат песните од тој албум заедно со нивните текстови. Исто така, секоја песна има своја различна позадина.

Прочитајте и...  Бизарна исповед на партнерот на Џорџ Мајкл: Кога го најдов мртов, го фотографирав

Прочитај повеќе

Виц на денот – Дивјаци

Слободен печат

Бизарна исповед на партнерот на Џорџ Мајкл: Кога го најдов мртов, го фотографирав

Слободен печат

Калиопи: Не се чувствував доволно привлечно за да се соблекувам во спотовите

Слободен печат

Екстравагантните страсти на Че Гевара, имал манири на принц, носел беспрекорни униформи и „ролекс“ часовници, бил извонреден јавач, ја сакал Негрита…

Слободен печат

Патрик Стјуард секој ден чита по еден сонет од Шекспир за луѓето во изолација

Слободен печат

Многумина не веруваа дека таа е најубавата жена за 2019 година – Но не е се во изгледот! (ФОТО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Сите тврдат дека Марија Шерифовиќ ја покажа саканата личност – Објави фотографија од автомобил како се држат за раце (ФОТО)

Слободен печат

Приказната на Џо Егзотик го освојува светот – Бизарно добра серија што ќе ја изгледате во еден здив

В. Т.

Браво Џенифер: Погледнете како актерката ја изненади медицинската сестра заболена од коронавирусот! (ВИДЕО)

Слободен печат

УПЛАТЕНИ МИЛИОНИ ДОЛАРИ Ова се познатите личности кои донираа пари во борбата против коронавирусот

Слободен печат

ПРЕПОРАКИ ОД ИЗОЛАЦИЈА: Вежби во домашни услови со Маја Талевска Печников (ВИДЕО)

Јасмина Кантарџиева Димков

Фантазија од вкусови за вашата вечера денес – Подгответе ги овие американски палачинки и уживајте!

Слободен печат