По 28 години ново продолжение на „Жикина династија“: Се враќа и дел од старата екипа

Култниот серијал „Жикина династија“ по 28 години ќе го добие првото продолжение.

Според продуцентите, ќе се снима филмот наречен „Луда година“ во чиј центар ќе биде внукот на Жика – Миша со неговите два сина Милан и Жика.

Никола Којо повторно ќе го глуми Миша, a oд старата постава актери ќе учествуваат и Риалда Кадриќ како Марија, Владимир Петровиќ како Боба и Весна Чипчиќ како Елза.

Instagram

Сценариото за филмот е на Милена Марковиќ, режисер ќе биде Милан Коњевиќ, а филмот ќе биде во продукција на „Talking Wolf Productions“.

„Проектот„ Луда година “е продолжение, но и еден вид рестартирање на филмската франшиза „Жикина династија“ која има култен статус кај регионалната публика.

Instagram

„Хуморот е суптилен и доаѓа од ликовите со необичните и неочекувани ситуации во кои се наоѓаат. Комуникативното сценариото прави да се истакне како еден од ретките филмови, кој има потенцијал да ја едуцира публиката “, се вели во образложението на Филмскиот центар на Србија.

Прочитајте и...  Погледнете ја сликата: Што прво забележувате на неа?

Последниот филм направен досега од циклусот беше „Жикината женидба“ од 1992 година.

Прочитај повеќе

Неверојатниот живот на Маја Плисецка, на турнеи одела гладна, а морала редовно да игра пред човекот кој го стрелал татко ѝ

Слободен печат

Џеки Чен ја призна вистината за себе: Бев вистински идиот кон жените

Слободен печат

Папараците ја уловија бившата на Џорџ Клуни на плажа во Сардинија (ФОТО)

Слободен печат

Моника Белучи на одмор во Грција: Прошета во фустан кој ова лето нема конкуренција (ФОТО)

Слободен печат

Најпознатата мачка од Истанбул: Гил 16 години живее во Аја Софија

Слободен печат

Пристигнуваат предупредувања дека вакцината против коронавирусот може да не биде ефикасна кај оваа група луѓе

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Климатски промени: Поради зголемување на температурата, целиот Балкан ќе стане ненаселива пустина

Слободен печат

Поранешната Мис на Југославија има 57 години и изгледа феноменално! (ФОТО)

Слободен печат

Првата дама на Македонија на отворањето на „Охридско лето“ во креација инспирирана од античкиот театар во Охрид

Слободен печат

Погледнете ја сликата: Што прво забележувате на неа?

Слободен печат

Луксузни јахти вредни милиони евра: Новак ја нарекол по мајка му, Јариќ својата ја избирал со Адријана Лима, а луксузна јахта има и Саша Поповиќ…

Слободен печат

Стил на неделата: Славица Христова, кустос советник етнолог во Музеј на Град Скопје

Ј.К.Д