По 117 години, „кралевите“формираа женски тим – Слободен печат
СпортФудбал

По 117 години, „кралевите“формираа женски тим

Реал Мадрид, кој 13 пати триумфира во Лигата на шампионите  е единствениот тим од Шпанија од големата шесторка (Реал, Атлетико, Барселона, Валенсија, Севиља, Атлетик)  кој нема женски тим.

Најпознатиот фудбалски клуб во светот, Реал Мадрид, кој постои 117 години, дури сега ќе добие женски тим. Реал Мадрид, кој 13 пати триумфира во Лигата на шампионите  е единствениот тим од Шпанија од големата шесторка (Реал, Атлетико, Барселона, Валенсија, Севиља, Атлетик)  кој нема женски тим.

Во текот на наредната недела управата на Реал Мадрид ќе одржи состанок на кој ќе се усвои одлуката да се купи локалниот женски тим Клуб Депортиво Такон за сума од 400.000 евра. Такон кој настапува во мадрискиот кварт Хорталеза, беше успеа да се избори за пласман во женската Ла Лига.

Такон е формиран во 2014 година, а во управата на „кралскиот“ клуб, размислуваат да го преименуваат во Реал Мадрид, веднаш по купувањето.
Се очекува женската екипа да тренира со спортскиот центар на Реал Мадрид во Валдебебас, каде што тренира и машкиот тим.

Тренер на екипата ќе остане Давид Азнар кој успеа да го донесе Такон во првата лига.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close